Összefüggés lehet a hurrikánok és a nagy földrengések között

2017. szeptember. 30 11:32

Mexikót több pusztító hurrikán és földrengések sorozata is sújtotta. Utánanéztünk, lehet-e összefüggés az események között.

Amint Irma elérte a Karib-tengert és heves esőzésekkel, viharos széllel sújtotta, 8,1-es rengés rázta meg Mexikó déli partjait szeptember 7-én. Ezzel egy időben Katia is elérte az ország keleti partjait.
Hetekkel később két újabb 7,1-es és 6,1-es rengés rázta meg Mexikót, mikor Maria elérte Puerto Rico-t és más szigeteket a Karibi térségben.
A földrengés több, mint 320 embert ölt meg.

Bár nem gyakori, hogy hurrikánok alakuljanak ki szeizmikusan aktív területeken, kevés az ezzel kapcsolatos tudományos kutatás. Nem tisztázott tehát, hogy az egyik pusztító jelenség okozná a másikat.

Azonban van néhány bizonyíték, ami a hurrikánok szeizmikus aktivitás növekedéséhez járul hozzá. Egy olyan szélsőségesen nagy légnyomás változás, mint amit egy hurrikán tud okozni, szeizmikus hullámokat generálhat. Ezek a szeizmikus hullámok természetesen kisebbek, mint amit egy földrengés kiválthat, de a tektonikus lemezek között már eleve meglévő hatalmas feszültségek felszabadulását elősegítheti. A földrengés előbb-utóbb mindenképp bekövetkezne, de a hurrikán okozta szeizmikus hullám által a földrengés esemény korábban jöhet létre. Valamint az is bizonyos, hogy a nagy esőzések, amit például egy hurrikán okozhat, szintén vezethet földrengéshez.

Egy 2011-es tanulmány szerint Haitin és Taiwanon a 6-nál nagyobb földrengések egybe esnek a nagyon nedves trópusi ciklon szezonnal.
Ilyenkor nagy a talajerózió és sok a földcsuszamlás a magas hegységekben.

Amikor a talajerózió lehozza a talajtakarót a hegyekből, megváltoztatja a talaj felső rétegét, ami a hegyek alatt a vetődések normális tűrőképességét csökkenti.

2010-ben Haitin 7-es erősségű földrengés volt, másfél évvel azután, hogy egy nagyon intenzív hurrikán szezonban 2 hurrikánból és 2 trópusi ciklonból származó heves esőzések áztatták rövid időn belül.

Mondhatjuk, hogy nem közvetlenül a hurrikán okozza a heves földrengést, hanem a sok eső.

Olyan nagy extra víznyomás nehezedik egy területre, ami geográfiailag alkalmatlan erre.
Ha a sok eső beszivárog a föld vetődési zónáiba és hasadékaiba, hetekbe, hónapokba telik amíg a víz a nyomást kifejti.
Mondhatjuk azt is, hogy ilyen helyzetekben a víz “olaj a tűzre” és segít a feszültségi zónákban a rétegeknek egymáson csúszni és egymásba csúszni, egyesülni.

Azt viszont kijelenthetjük, hogy a nagy távolságra való tekintettel Maria, Irma és a mexikói földrengés között nem volt összefüggés.

 

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Nincsfronthatás

Ma átmenetileg nem kell fronthatástól tartani.
A légnyomás csökken.