Miért fulladozunk éppen most a légszennyezettségtől?
2024. október. 30 17:29Magas légszennyezettség az év bármely időszakában előfordulhat, nyáron a felszínközeli ózon, ősszel és télen viszont a fűtésből, közeledésből származó részecskék okoznak problémát.
Őszi naplementék után, kora este gyakran magasba szökik a légszennyezettség. Sok helyen ősszel kezdenek el fűteni, ami növeli a szén-dioxid és egyéb szennyező anyagok kibocsátását, különösen a szilárd tüzelőanyagok (például fa) használata esetén. A ködös, párás idő miatt, főleg gyenge légmozgás mellett, a szélvédett völgyekben, illetve különösen a nagyvárosokban, forgalmas utak mentén, erőművek, háztartási fűtés (vegyes tüzelésű, kályhával, kazánnal, fával, hulladékkal történő fűtés), dohányzás, járművek kipufugó gázai miatt szennyező részecskék dúsulnak fel a levegőben. A jelenség valójában nem csak ősszel, hanem az egész téli félévben megfigyelhető, ha az időjárási körülmények megfelelően alakulnak. Nyáron azonban valóban ritkábban találkozhatunk magasabb légszennyezettségi értékekkel. Az okok megértéséhez mindenekelőtt egy fontos fogalmat kell megértenünk, ez a hőmérsékleti inverzió. Normál esetben a hőmérséklet a magassággal fokozatosan csökken, ezért tapasztalunk hidegebb körülményeket, ha felmegyünk egy hegyre. A hőmérsékleti inverzió alkalmával a légkör hőmérsékleti profilja megfordul, vagyis a levegő hőmérséklete a magassággal nő, ahelyett hogy csökkenne, ahogy az általában szokott. Ez rendszerint akkor alakul ki, amikor naplemente után kora este, különösen tiszta, szélcsendes időben, a földfelszín gyorsan lehűl. A talajhoz közeli levegőréteg is lehűl ezáltal, míg a fölötte lévő levegő viszonylag melegebb marad. Ennek következtében a légrétegek keveredése erősen lecsökken, hiszen a nehéz felszínközeli levegő nem emelkedik fel, mert felette melegebb és ezáltal könnyebb légréteg található. Ez azt eredményezi, hogy a szennyező anyagok (például füst, por) a földközeli levegőben koncentrálódnak. Jellemzően ez mindössze néhányszor 10 méteres réteget jelent. Ezért a hőmérsékleti inverziók gyakran társulnak a légszennyezettség növekedésével, különösen városi területeken. Ősszel és kora tavasszal ezek az inverziók a következő reggelen az erősödő napsugárzás hatására megszűnnek, így a szennyezett levegő is távozni tud a légkör felsőbb rétegei felé. A Hungaromet oldalán Magyarország egész területére készül légszennyezettség előrejelzés, így annak figyelembe vételével kerülhetjük a szabadban tartózkodást, a különösen szennyezett időszakokban.
A tél derekán a hőmérsékleti inverzió az alacsony besugárzás miatt akár napokon keresztül fennmaradhat, de jellemzően az alsó néhány száz méteres réteg már részlegesen át tud keveredni az idő múlásával, így a légszennyezettség vastagabb légrétegben oszlik el, azáltal tartósabb, de kisebb koncentrációjú légszennyezettség jön létre az érintett időszakban, mint az ősszel vagy kora tavasszal.