Sin City újragondolva: Las Vegas a napelemek városa

2024. november. 03 15:52

Las Vegas nevének hallatán nem a megújuló energia és a fenntarthatóság az első szó, ami eszünkbe jut. Pedig a város az utóbbi években sokat tett, hogy a bűn városa cím mellett a fenntarthatóság városa címet is kiérdemelje.

Las Vegas nevét hallva legtöbbünknek a fényűző kaszinók, pazar szórakoztató helyek és pazarló életmód jut eszébe. Az Egyesült Államok e híres szórakoztató városa, amit gyakran a „Bűn Városának” is hívnak, komoly zöld átalakuláson megy keresztül. Vízmegőrzési projektek, hulladékkezelési intézkedések és nagyszabású napelem-telepítések révén a város jelentős beruházásokat tett a fenntarthatóság érdekében.

A környezetvédelmi intézkedések 2005-ben kezdődtek komolyabban, de a 2009-es Gazdaságélénkítési Törvénynek köszönhetően gyorsultak fel igazán. Az említett törvény célokat tűzött ki a megújuló energia használata, a víztakarékosság, az újrahasznosítás és a zöld épületek építése terén. A város a Gazdaságélénkítési Törvény és a városi tanács irányelvei alapján kezdetben 75 millió dollárt fektetett fenntarthatósági projektekbe. Ennek köszönhetően a gyorsan növekvő lakosság ellenére is jelentősen csökkent a vízfogyasztás. A cél, hogy 2030-ra Nevada energiájának 50%-a megújuló forrásokból származzon.

Az ikonikus Las Vegas Strip megújulása

Különösen a híres Las Vegas Strip, a város szívében található kaszinónegyed tett nagy lépéseket a megújuló energiaforrások felé. Számos szálloda és üdülőhely indított fenntarthatósági programokat, amelyeket a város 10 éven át tartó ingatlanadó-kedvezmény programja ösztönzött. Emellett a szállodák kötelesek betartani Nevada állam előírásait, amelyek szerint energiájuk legalább 40%-ának megújuló forrásból kell származnia. Sok üdülőhely viszont ennél magasabb arányt is elért. Las Vegas rövid idő alatt hatalmas utat tett meg ezen a téren. Kezdetben sok turista is meglepődött a város fenntarthatósági törekvésein, de mára Las Vegas az ilyen jellegű kezdeményezések egyik vezető városává vált, és a fenntarthatóság szerves része lett a város imázsának.

MGM Resorts és a napenergia forradalma

Az MGM Resorts International a saját, 100 megawattos napelemrendszerével évente több mint 27 000 háztartásnak elegendő energiát termel 11 Las Vegas-i létesítménye számára. A hatalmas számok ellenére ez sem elég arra, hogy éjjel-nappal kizárólag megújuló forrásból biztosítsák az energiát. A céljuk viszont egyértelmű a következő 5 évre: 2030-ra szeretnék elérni, hogy teljes mértékben megújuló forrásokból származó energiát használjanak.

A város a vizet tekintve is szigorú takarékossági politikát követ, ami különösen fontos a száraz Mojave-sivatag közepén fekvő település számára. Az MGM Resorts 2007 óta 16 milliárd gallon vizet takarított meg a szigorú vízhasználati szabályok révén. Ezek közé tartozik a fű helyettesítése sivatagi növényekkel, a víztakarékos csaptelepek telepítése, valamint az újrahasznosított víz használata például az akváriumokban és a Bellagio Szökőkútban.

Resorts World és a megújuló energia

A Resorts World Hotel 2023-ban bejelentette, hogy sikerült elérnie a teljesen megújuló forrásból származó energiaellátást, mindössze két évvel a megnyitása után. A 3500 szobás szállodát az NV Energy nevű vállalat látja el megújuló energiával, ami napelemekből, geotermikus és szélerőművekből származik. Brandon Morrison, a szálloda fenntarthatósági vezetője elmondta, hogy az építkezés során 13 000 tonna acélt használtak fel, amely egy 2008-ban félbehagyott projektből származott. A szálloda több mint 1 milliárd dollárt költött energiahatékonysági fejlesztésekre.

Bár a Resorts World impozáns fenntarthatósági eredményeket ért el, Steffen Lehmann, a Nevada Egyetem építészeti és urbanisztikai professzora szerint ez sajnos nem jellemző az összes szállodára. A Strip legtöbb szállodája sajnos nem olyan kiemelkedő ezen a téren, mint a Resorts World, amely ezzel inkább egyedülálló példának számít.

A napenergia és a fejlődés felé vezető út

Las Vegas a második helyen áll az Egyesült Államokban az egy főre jutó napenergia-kapacitás tekintetében, Honolulu mögött. Lehmann szerint a várost akár „Solar City”-nek is nevezhetnénk, hiszen a szállodák teljes mértékben kihasználják a város évi 320 napsütéses napját. Számos üdülőhely fejlesztette saját napenergia-rendszerét, beleértve az energiatárolásra alkalmas akkumulátoros rendszereket is, így az éjszakai energiaellátást is részben napenergiából tudják biztosítani. Lehmann hangsúlyozza, hogy a város vízfelhasználásának több mint 97%-át újrahasznosítják, ami különösen fontos annak fényében, hogy Las Vegas a gyorsan apadó Colorado-folyótól függ az ivóvíz szempontjából.

Las Vegas számára a fenntarthatóság terén még mindig sok kihívás áll. Lehmann szerint a város üvegházhatású gázkibocsátásának fő forrása két tényező: a közlekedés, különösen az autók és teherautók használata, valamint a légkondicionálók intenzív használata. Las Vegas egy viszonylag fiatal város a sivatagban – mindössze 119 éves –, így folyamatosan dolgoznia kell a forrásainak hatékony kihasználásán. Las Vegas, bár egykor a pazarlás szimbóluma volt, mára példaértékűvé vált a megújuló energia és vízmegőrzés terén, és elkötelezetten törekszik arra, hogy a jövő városává váljon.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Ma éjszaka fölöttünk oszlik fel egy front. A párás, ködös idő és a felhalmozódott szennyezőanyag a légkörben légzőszervi panaszokat okozhat.

A légnyomás nem változik.