Hiába volt nálunk hűvösebb a november, globálisan ez nem volt érezhető
2024. december. 15 15:102024 novembere ugyan nem lett minden idők legmelegebbje, de nem sokkal maradt le a dobogó legfelső fokáról. Továbbra is jó úton haladunk afelé, hogy az idei legyen a mérések kezdete óta mért legmelegebb év.
Annak ellenére, hogy hazánkban inkább hűvösnek bizonyult az idei november, ez nem volt így az egész bolygón. Az eddigi tendencia sajnos továbbra sem szakadt meg.
2024 novembere a második legmelegebb november volt globális szinten, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) adatbázisa szerint. Az átlaghőmérséklet 14,10°C volt, ami 0,73°C-kal haladta meg az 1991–2020 közötti átlagot. A hónap 1,62°C-kal volt melegebb az ipari forradalom előtti szinthez képest. Az elmúlt 17 hónapból 16 hónapban a globális hőmérséklet meghaladta az 1,5°C-os szintet, bár más adatbázisok eltérő eredményeket mutathatnak. A 2024 január-november közötti átlagos globális hőmérsékleti anomália 0,72°C volt az 1991–2020-as átlaghoz viszonyítva, amely rekordértéknek számít. A 2024-es év szinte biztosan a valaha mért legmelegebb év lesz.
Az éves globális felszíni hőmérséklet anomáliái (°C) az 1850–1900 közötti időszakhoz viszonyítva 1940 és 2024 között. A 2024-re vonatkozó becslés előzetes és januártól novemberig tartó adatokon alapul. | Forrás: Copernicus Klímaváltozási Szolgálat / ECMWF.
Európában a novemberi átlaghőmérséklet 5,14°C volt, 0,78°C-kal meghaladva az 1991–2020-as átlagot. Ez ugyan nem került a tíz legmelegebb november közé, de Észak-Oroszországban, Északkelet- és Délnyugat-Európában jelentősen magasabbak voltak az értékek az átlagnál. Észak-Amerikában, Kínában, Pakisztánban, Szibériában és Ausztráliában is szignifikánsan magasabb hőmérsékleteket mértek, míg az USA nyugati részein, Kelet-Oroszországban és az Antarktiszon az átlag alatti hőmérsékletek domináltak.
A globális felszíni hőmérséklet havi anomáliái (°C) 1850 és 1900 között 1940 januárja és 2024 novembere között, minden évre idősorként ábrázolva. 2024 vastag piros vonallal, 2023 vastag narancssárga vonallal, az összes többi év vékony szürke vonallal látható. | Forrás: Copernicus Klímaváltozási Szolgálat / ECMWF.
A 2024. novemberi tengervíz-hőmérséklet átlaga 20,58°C volt, amit a 60. szélességek között mérnek. Ez a második legmagasabb érték a novemberek között. Bár az egyenlítői Csendes-óceán keleti és középső részein La Niña-szerű lehűlés volt megfigyelhető, számos régió továbbra is rendkívül magas hőmérsékleteket mutatott.
Az Északi-sarkvidéken a tengeri jégborítás 9%-kal volt az átlag alatt, ami a harmadik legalacsonyabb érték novemberre vonatkozóan. A Spitzbergák és a Ferenc József-föld körüli térségben különösen alacsony jégkoncentrációt mértek. Az ellentétes póluson, az Antarktiszon a tengeri jégborítás 10%-kal volt az átlag alatt, ami az eddigi legalacsonyabb novemberi értéknek számít.
A csapadékmennyiséget tekintve Nyugat- és Közép-Európában az átlag alatti értékeket regisztráltak, míg Nyugat-Izlandon, az Egyesült Királyság déli részén, Észak-Skandináviában, a Balkánon és Kelet-Spanyolországban jelentősen több csapadék hullott a szokásosnál. Szárazabb körülményeket tapasztaltak az USA délnyugati részén, Mexikóban, Chilében, Brazíliában, valamint Afrika szarván és Dél-Afrikában. Ezzel szemben több csapadék hullott az USA számos területén, Ausztrália jelentős részén, valamint Dél-Amerika és Ázsia több régiójában, például Pakisztánban és Tajvanon. A tájfunok jelentős esőzéseket és károkat okoztak, különösen a Fülöp-szigeteken.
Az egész őszi időszak globális átlaghőmérséklete 0,75°C-kal volt magasabb az 1991–2020 közötti átlagnál, ami a második legmagasabb érték az őszi hónapokra. Az első helyet a 2023-as ősz tartja. Kontinensünk átlagos hőmérséklete 1,25°C-kal volt magasabb az átlagnál, és az eddigi harmadik legmelegebb őszi időszakot eredményezte. A csapadék eloszlása vegyes volt: a nyugati és középső régiókban több csapadék hullott, míg Kelet-Európa, köztük a Balkán és Törökország szárazabb időszakot tapasztalt.
A számítások szerint továbbra is 2024 lehet az első olyan naptári év, amely meghaladja az 1,5°C-os globális hőmérsékleti növekedést. Ez nem jelenti azt, hogy a Párizsi Egyezményt megszegték volna a résztvevő országok, de kiemelten fontosak a klímavédelmi intézkedések.