
Nem jó kilátások: rekordalacsony tengeri jég és a harmadik legmelegebb február a világon
2025. március. 06 19:16Annak ellenére, hogy hazánkban átlag alatt alakult a hőmérséklet februárban, a globális viszonyokról ez nem mondható el. Az átlagosnál jóval melegebb tendencia ebben a hónapban sem szakadt meg.
Ne tévesszen meg senkit, hogy hazánkban a február az átlagnál hűvösebb volt. A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat (C3S) legfrissebb jelentése szerint a február időjárása a globális felmelegedés újabb aggasztó jeleit mutatta. A tengeri jég kiterjedése történelmi mélypontra süllyedt, miközben a Föld felszíni hőmérséklete a harmadik legmagasabb volt a feljegyzések kezdete óta. A jelentés részletes adatokat közöl a felszíni levegő- és tengerfelszíni hőmérsékletekről, a csapadékviszonyokról és a hidrológiai jelenségekről.
A globális tengeri jégborítás 2025 februárjában történelmi minimumot ért el, meghaladva az eddigi negatív rekordot, amelyet 2023 februárja tartott. Az Északi-sarkvidéken a jég kiterjedése 8%-kal volt alacsonyabb az átlagosnál, ami sorban a harmadik egymást követő hónap, amikor a jégtakaró kiterjedése rekordszinten csökken. Az Antarktiszon a tengeri jég kiterjedése a negyedik legalacsonyabb volt a feljegyzések szerint, 26%-kal elmaradva az átlagostól. A napi adatok szerint a jégtakaró az éves minimumához közeledett február végén, és ha ezt megerősítik a márciusi adatok is, akkor a második legalacsonyabb minimumot fogja elérni a műholdas megfigyelések történetében.
A globális tengeri jég kiterjedése naponta, 1978 októberétől 2025. március 3-ig. A 2025-ös év sötétkék vonallal, a 2024-es középkék vonallal, míg a 2023-as világoskék vonallal van jelölve. | Forrás: C3S/ECMWF
A 2025-ös február a harmadik legmelegebb volt a globális hőmérsékleti rekordok listáján. Az átlagos felszíni hőmérséklet 13,36°C volt, ami 0,63°C-kal magasabb az 1991-2020 közötti átlagnál. Ez mindössze 0,03°C-kal volt melegebb, mint a negyedik legmelegebb február, amelyet 2020-ban regisztráltak.
A februári globális átlaghőmérséklet 1,59°C-kal haladta meg az iparosodás előtti (1850-1900 közötti) szintet, ami az utóbbi hónapokban nem meglepő trend, hiszen az elmúlt 20 hónapból 19 alkalommal a havi globális átlaghőmérséklet meghaladta az 1,5°C-os lélektani határt.
A 2025. februári felszíni hőmérséklet anomáliája az 1991–2020-as időszak februári átlagához viszonyítva. | Forrás: C3S/ECMWF
Európában a februári átlaghőmérséklet 0,44°C volt, ami 0,40°C-kal haladta meg az 1991-2020-as februári átlagot. A legmelegebb területek Közép-és Észak-Európában voltak, különösen Skandinávia északi részein, Izlandon és az Alpokban. Európán kívül a legnagyobb pozitív anomáliákat az Arktisz, Észak-Chile, Argentína és Nyugat-Ausztrália területein figyelték meg. A legjelentősebb hideg-anomáliák az Egyesült Államok és Kanada egyes részein, valamint a Fekete-, a Kaszpi- és a Földközi-tenger keleti részének környékén voltak tapasztalhatók.
A havi globális felszíni hőmérséklet-anomáliák (°C) az 1850–1900-as időszakhoz viszonyítva, 1940 januárjától 2025 februárjáig, éves idősorként ábrázolva. A 2025-ös év sötétpiros vonallal, a 2024-es sötétnarancs vonallal, a 2023-as sárga vonallal, míg a 2016-os világosnarancs vonallal van jelölve. Az összes többi év vékony szürke vonallal látható. | Forrás: C3S/ECMWF
A tengerfelszíni hőmérséklet (SST) 2025 februárjában 20,88°C volt a 60. szélességi körök közötti sávban, ami a második legmagasabb érték a feljegyzésekben, mindössze 0,18°C-kal elmaradva a 2024-es rekordtól. Az óceánok több részén továbbra is szokatlanul magas hőmérsékleteket regisztráltak, különösen a Mexikói-öbölben és a Földközi-tengerben.
Februárban Európa nagy részén a csapadék mennyisége az átlag alatt maradt, ami közvetlen hatással volt a talajnedvességre is. Különösen Közép- és Kelet-Európa, valamint Délkelet-Spanyolország és Törökország érintett ebben. Ezzel szemben Izland, Írország, Dél-Anglia, Franciaország déli részei és Közép-Olaszország az átlagnál csapadékosabb volt.
A világ más régióiban is hasonló mintázatokat figyeltek meg: Észak-Amerika nagy részén szárazság uralkodott, míg az Egyesült Államok keleti és nyugati részei, Alaszka, valamint Közép-Oroszország és a Kaszpi-térség szokatlanul csapadékos volt. A Dél-Csendes-óceánon és Délkelet-Afrikában pusztító ciklonok okoztak jelentős károkat.