Folytatódik a sor: rekordmeleg volt a január a világban

2025. február. 08 14:26

Nem tört meg a tendencia az új évvel sem, január is rekordmeleg hónap lett a januárok között globális szinten. A bűvös másfél fokos küszöbön ezúttal sem sikerült belül maradni.

2025 januárja kiemelkedően magas hőmérsékletekkel kezdődött, megerősítve, hogy a bolygó továbbra is melegszik. A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (CS3) legfrissebb jelentése szerint ez volt a legmelegebb január, amelyet valaha rögzítettek, a felszíni léghőmérséklet átlaga elérte a 13,23°C-t, ami 0,79°C-kal haladta meg a 1991-2020-as átlagot. A januári globális felszíni hőmérséklet 1,75°C-kal volt magasabb az ipari forradalom előtti szinthez képest. Ez a 18. olyan hónap az elmúlt tizenkilencből, amelyben a hőmérséklet meghaladta az 1,5°C-os határt.

Felszíni hőmérséklet anomália 2025 januárjában az 1991-2020-as időszakhoz viszonyítva. Forrás: C3S/ECMWF.  ​​​​

Európában a januári átlaghőmérséklet 2,51°C-kal volt magasabb a 1991-2020-as átlagnál, és a legmelegebb januárok közül a második helyen áll a 2020-as rekord után. A legnagyobb hőmérséklet-emelkedések Dél- és Kelet-Európában, valamint Nyugat-Oroszországban voltak megfigyelhetők.

A világ más tájain, mint Kanada északkeleti és északnyugati részén, Alaszka és Szibéria területén tapasztaltak szokatlan melegeket. Ezzel szemben az Egyesült Államok keleti részén és Oroszország keleti területein hidegebb volt az átlagosnál.

A januári tengeri felszínhőmérséklet átlaga 20,78°C volt, ami a második legmagasabb januári érték a feljegyzések szerint. Az egyenlítői Csendes-óceán középső részén a hőmérsékletek alacsonyabbak voltak az átlagnál, ami a La Niña feltételezett hatására utal, azonban a keleti egyenlítői részeken átlag feletti értékeket regisztráltak.

A globális felszíni hőmérséklet havi anomáliái (°C) az 1850 és 1900 közötti időszakhoz viszonyítva, 1940 januárja és 2025 januárja között, minden évre idősorként ábrázolva. 2025 vastag piros vonallal, 2024 vastag narancssárga vonallal, 2023 vastag sárga vonallal, az összes többi év vékony szürke vonallal látható. Forrás: Copernicus Climate Change Service /ECMWF. 

2025 több területen is szélsőséges csapadékviszonyokkal indult. Nyugat-Európa, Olaszország és Skandinávia bizonyos részein az átlagosnál sokkal több eső hullott, ami áradásokhoz vezetett. Ezzel szemben az Egyesült Királyság északi részén, Észak-Afrika egyes régióiban és a Közép- és Dél- Ázsiai területeken szárazabb volt az időjárás.

Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése januárban az eddigi legalacsonyabb szintre süllyedt, 6%-kal elmaradva az átlagtól. Az Antarktiszon a tengeri jég kiterjedése 5%-kal volt alacsonyabb az átlagnál, bár ez kevésbé szélsőséges, mint a korábbi évek rekordjai.

Samantha Burgess, az ECMWF klímastratégiai vezetője hangsúllyozta, hogy a januári adatok tovább erősítik az elmúlt évek rekordmeleg tendenciáit, annak ellenére, hogy a La Niña feltételezett hűtő hatása jelen van. A Copernicus figyeli a tengeri hőmérsékletek változását és ezek klímára gyakorolt hatását 2025 folyamán is.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Nincsfronthatás

Jövőhét péntekig nem kell fronthatásra számítani. A szennyező anyagok feldúsulnak a levegőben, ami légzőszervi panaszokhoz vezethet.

A légnyomás csökken.