
Így néz ki egy erdőtűz a magasból
2025. május. 13 17:06Kanadában már tart az erdőtűz szezon, idén azonban a szokásosnál is nagyobb a probléma. A műholdképeken a tüzek felett kialakuló füstből keletkező felhő is láthatóvá vált, amely nem gyakori jelenség.
A kanadai Saskatchewan tartományban általában áprilisban és májusban jelennek meg az első erdőtüzek, amikor a hó elolvad és a táj kiszárad. Idén azonban – 2025 májusának közepén – a közepes mértékű aszály és az erős szél jelentősen súlyosbította a helyzetet, különösen a tartomány középső részén.
2025. május 10-én a Landsat 9 műhold OLI-2 (Operational Land Imager-2) műszere készített felvételt a tartományban pusztító Shoe tűzről, amelyen jól látható, ahogy a füst gomolyog a boreális erdők fölött. A tűz Narrow Hills tartományi park térségében és annak környékén égett. A kép egy szélesebb kivágásán a Camp tűz füstje is megfigyelhető. A műholdas felvételre infravörös adatokat is rávetítettek, hogy az aktív tüzek hőképe jól elkülöníthető legyen.
2025. május 10. Kép: NASA by Wanmei Liang/Landsat/U.S. Geological Survey
Május 12-én a Saskatchewan-i közbiztonsági hatóság 12 aktív tűzről számolt be a tartomány területén, melyek felét sikerült kordában tartani. A tüzek miatt a tartományi parkot, valamint az oda vezető összes közutat lezárták. A hatóságok több légszennyezettségi figyelmeztetést is kiadtak a térségre. Az év eddigi részében már 146 tűzesetet regisztráltak – ez közel kétszerese az elmúlt öt év átlagának.
A tűzesetek intenzitása már olyan mértékű, hogy legalább egy úgynevezett pirokumulonimbusz (pyroCb) felhőt is kialakított. A Wisconsin–Madison Egyetem Meteorológiai Műholdas Kutatóintézetének szakemberei megerősítették, hogy ilyen felhő jött létre a Shoe tűz füstoszlopában 2025. május 8-án.
Fent a Shoe, míg lenn a Camp névre keresztelt tűz látható 2025. május 10-én. Kép: NASA by Wanmei Liang/Landsat/U.S. Geological Survey
A Landsat műhold képe egy második tűz füstoszlopát is megörökítette, mintegy 30 kilométerrel délebbre. A már leégett területek sötétbarna színnel jelennek meg a képen. Bár a május 10-i felvétel idején a füstoszlop hőmérséklete nem volt elég alacsony ahhoz, hogy pirokumulonimbusz felhőként azonosítsák, a képen mégis láthatók a kevésbé extrém, de hasonló jelenségnek számító pirokumulusz (pyroCu) tevékenység jelei.
Ezek a tűz által generált felhők rendkívül veszélyesek: extrém tűzviselkedéshez vezethetnek, megnehezítik az oltást, valamint fenyegetést jelentenek a közösségekre is. Emellett a füstöt akár a sztratoszférába is juttathatják, ahol az hónapokig is megmaradhat, megzavarva a légköri áramlásokat, befolyásolva a Föld sugárzási egyensúlyát, és hatással lehet az Antarktisz feletti ózonlyukra is.