Újabb veszély leselkedik az ózonrétegre

2024. szeptember. 17 23:46

Úgy tűnik az ózonpajzs helyreállítása az emberiség közös sikertörténetei közé tartozik, azonban az űrtevékenység újabb veszélyforrást jelent az ózonrétegre.

Idén júniusban a világ 35 éve tartó erőfeszítései az ózonréteg helyreállítására és megőrzésére nagy lendületet kaptak, amikor a kutatók megerősítették, hogy csökken a vegyi anyagok szintje, amelyek lebontják az ózonpajzsot, amely megvéd minket a nap ultraibolya sugárzásától. Ezek a vegyszerek a hidroklór-fluor-szénhidrogének (HCFC), amelyek olyan elemeket tartalmaznak, mint a klór és a bróm, amelyek elpusztítják az ózonmolekulákat.
Kibocsátásuk tehát a Föld felszíne felett 15-35 kilométerrel lebontja az ózonréteget. Az ózonréteg a legvékonyabb a pólusok felett, különösen az antarktiszi sztratoszférában, ahol „ózonlyukak” is kialakulnak. Egy júniusi tanulmány azonban, amelyet a Bristoli Egyetem tudósa vezetett, és amelyet a Nature Climate Change folyóiratban tettek közzé, az ózonréteg gyógyulásának jeleit mutatta be. Az ezekből a gázokból származó klór mennyisége a légkörben csökkent, miután 2021-ben csúcsot ért el. Ez öt évvel korábban történt, mint ahogy korábban modellezték.

Az ózonréteg jó úton halad a felépülés felé a Montreali Jegyzőkönyv sikeres végrehajtásának köszönhetően, amely egy globális megállapodás az ózonréteget lebontó anyagok, például a HCFC-k fokozatos megszüntetéséről. Ezeket az anyagokat elsősorban a légkondicionálásban és a hűtésben használják. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint az összes ózonréteget lebontó anyag mintegy 99 százalékát már kivonták a forgalomból, amelynek következtében a 2060-as évekre az antarktiszi ózonlyuk is eltűnhet. De ezt a sikert nem lesz könnyű fenntartani.

Az ózonréteg megőrzéséért folytatott küzdelem összetettebbé válik a felmelegedő világban. A legtöbb ágazat például az ózonréteget lebontó HCFC-ket fluorozott szénhidrogénekre (HFC) cserélte fel. A HFC-k nem veszélyeztetik az ózont, mivel nem tartalmaznak klórt, de nagy a globális felmelegedési potenciáljuk.
A 2016-os kigali módosítással a Montreali Jegyzőkönyv konkrétan a HFC-k fokozatos megszüntetésére törekszik. Amennyiben a módosítást teljes körűen ratifikálják és végrehajtják, 2100-ra akár 0,5 °C-os felmelegedés is elkerülhető.
Ugyanakkor a klímaváltozás hatásai veszélyeztethetik az ózonréteg stabilitását. A Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) szerint 2023-ban az antarktiszi ózonlyuk a szokásos szeptember-októberi időpont helyett augusztusban keletkezett, és december végéig fennmaradt.
„Zsinórban a negyedik éve, hogy a déli féltekén lévő ózonlyuk különös viselkedést mutat” – áll a CAMS honlapján, egy 2023. december 21-i cikkben. 
A vékony ózonréteg a sarki ökoszisztémát és a fajokat is több ultraibolya sugárzásnak teszi ki, de ezek nagy részét a jégtakarók elnyelik. Az ausztráliai Wollongong Egyetem kutatója által vezetett és a Global Chang e Biology folyóiratban publikált 2024 áprilisi tanulmány azonban azt mondta ki, hogy az éghajlatváltozás hatásai az Antarktiszon, mint például a szélviszonyok változása és a csökkenő tengeri jég, növelhetik az élőlények ultraibolya sugárzásnak való kitettségét.

Egy másik felmerülő kockázat az űrtevékenység. 2024 júniusában a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói publikáltak egy tanulmányt, amely arra figyelmeztet, hogy a műholdak károsíthatják az ózonréteget. „A műholdak élettartamuk végén a visszatérés során elégnek, és fő melléktermékként alumínium-oxidokat termelnek. Ezek a klór aktiválásának ismert katalizátorai, amelyek lebontják az ózonréteget a sztratoszférában” – áll a Geophysical Research Letters-ben megjelent tanulmányban.
A tanulmány megállapította, hogy a műholdak megsemmisülésekor évente 360 ​​tonna alumínium-oxid szabadulhat fel, ami jelentős ózonréteg károsodásához vezethet.

Júliusban egy UNEP-jelentés is megjegyezte, hogy az űrtevékenység növekedése olyan gázokat és vegyületeket bocsáthat ki, amelyek lebontják az ózonréteget. Mivel a globális űripar az előrejelzések szerint 2040-re 3,7 trillió dollárra fog növekedni, nyomon követésre van szükség annak biztosítására, hogy a Montreali Jegyzőkönyv révén az ózonréteg védelmében elért eredmények ne fordulhassanak vissza rossz irányba.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Hidegfront

Egy mediterrán ciklon hidegfrontja vonul át felettünk. Jelentős változást az időjárásban nem okoz, de nedvesebbé válik a levegő. Az időjárás érzékenyek azonban kellemetlen tüneteket tapasztalhatnak.

A légnyomás csökken.