A Google Earth új Timelapse funkciója bemutatja, hogyan változik a Föld

2021. április. 20 14:19

A Google Earth felhasználói most már láthatják, milyen markánsan megváltozott a Földünk az elmúlt négy évtizedben.

A Google legújabb szolgáltatása, a Timelapse igencsak felnyitja a szemeket: vizuális bizonyítékot szolgáltat arról, hogyan változott az éghajlat és a Föld az emberi tevékenységek következtében. Az eszköz statikus képeket készít, és dinamikus 4D-élménnyé alakítja azokat, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy megnézzenek a folyamatokat és jelenségeket – például az olvadó jégtakarókat, a visszahúzódó gleccsereket, a hatalmas városi növekedést és a tűzesetek mezőgazdaságra gyakorolt ​​hatását.

Horribilis mennyiségű munka volt

A Timelapse 24 millió műholdas fotót állít össze 1984-től 2020-ig, amire a Google (GOOG) szerint kétmillió feldolgozási órát vett igénybe a Google Cloud több ezer gépén. A projekt során a vállalat együttműködött a NASA-val, az Egyesült Államok Geológiai Intézetének Landsat programjával – a világ leghosszabb ideig tartó Föld-megfigyelési programjával – az Európai Unió Copernicus programjával és annak Sentinel műholdjaival, valamint a Carnegie Mellon Egyetem CREATE laboratóriumával, amelyek segítették a mögöttes technológia fejlesztését – írja a CNN.

Fotó: YouTube

A Google Earth alkalmazásban a felhasználók bármilyen helyet beírhatnak a keresősávba, legyen szó tereptárgyról vagy arról a környékről, ahol felnőttek. A változást mindenféle felhőktől és árnyékoktól megtisztított timelapse videóban fedezhetik fel. Ha a szó nem elég, ez a módszer elég jól szemlélteti, mi is történik a Földdel. A Google egyébként különféle vezetett túrákat is készített a Voyager-en, annak mesemondó platformján, a képekben látható néhány tágabb változás körül.

 

A vállalat reméli, hogy a kormányok, a kutatók, az újságírók, a tanárok és az érdekvédők elemzik a képeket, a trendeket és megosztják eredményeiket. “Felkérünk mindenkit, hogy próbálja ki a Timelapse funkciót, és ossza meg másokkal – akik például elcsodálkoznának a part változásán, követnék a megavárosok és az erdőirtások növekedését” – mondta Moore. Hozzátette: ez segíthet, hogy értékeljük egyetlen otthonunk “egészségét és jólétét”, emellett tanulásra és cselekvésre ösztönözhet.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.