Már Attila hadjáratait is az éghajlatváltozás “vezényelte”

2022. december. 19 15:08

A Cambridge-i Egyetem új kutatása szerint Attila és hun serege, a Római Birodalom rettegett portyázóivá válhattak az ötödik századi éghajlatváltozás miatt.

Az egyetemi kutatók fák évgyűrűinek tanulmányozásával, valamint történelmi szövegek és régészeti leletek alapján jutottak a friss következtetésre. Az új leletek sokat változtathatnak a hunokról alkotott közfelfogáson, ahol vad és ragadozó „vadállatoknak” tartják őket, akik arany után vágynak. A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a hunok az éghajlati ingadozások miatt vándorolhattak el eredeti lakhelyükről, és váltak pásztorokból portyázókká.

A korabeli történelmi források szerint a hunok 370-ben keltek át a Volgán, Európa leghosszabb folyóján. A következő 50 évben a hunok valószínűleg először Erdélyben, Havasföldön telepedtek le, majd hazánk területére, az Alföldre vonultak át.

Az V. század első három évtizedében a hunok portyázni kezdtek a Római Birodalom határain. Ezek a támadások a 430-as években és a későbbi években fokozódtak, amikor Attila lett a vezérük.

Eleinte a Duna mentén folytatták hadjárataikat, majd 451-ben megszállták Galliát, egy évvel később pedig Észak-Olaszországot.

422-ben, 442-ben és 447-ben a hunok megtámadták a határ menti római tartományokat, Trákiát és Illyricumot.

453-ban Attila rejtélyes körülmények között halt meg. Ezt követően a hunok eltűntek Közép-Európából, ahol ekkora komoly zűrzavart okoztak.

“Szárazság, az ok”

Büntgen és munkatársai a fák gyűrűit tanulmányozták, hogy rekonstruálják az elmúlt 2000 év éghajlati változásaira vonatkozó adatokat. Kimutatták, hogy Magyarországon szokatlanul száraz nyarak voltak az IV. és V. században.

A 420-as évek után különösen száraz nyarakat mutatott ki a vizsgálat. 430-tól Attila haláláig, 453-ig terjedő időszak több rendkívül száraz nyarat is magában foglalt. Ez csökkentette a terméshozamot és az állatok legelőjét a Duna és a Tisza árterén.

A hunok és a térség többi népe vándorlással, valamint a mezőgazdasági és a legeltetési tevékenység arányainak módosításával reagált a változásokra. Hackenbeck és kollégái az utóbbit bizonyították öt, az 5. századból származó temető csontvázain végzett izotópanalízissel. Négy temető az egykori Pannónia tartományon belül, egy pedig a Tisza partján, az Alföldön volt.

A szakértők eredményeiket összevetették a dél-németországi kora középkori letelepedett földművesek és a közép-ázsiai sztyeppék vándorló pásztorainak adataival is. Megállapították, hogy a Kárpát-medencében élők valamivel több állati fehérjét fogyasztottak, mint a németországi gazdák, de kevesebbet, mint a közép-ázsiai pásztorok. Más szóval, ahogy a nyarak 420-tól kezdtek melegebbé és szárazabbá válni, a hunok válaszul a római területekre vándoroltak, és a növényi alapú termékeket befogadták többnyire nomád, pásztorkodási étrendjükbe.

De a szárazság a hunok katonai és politikai szervezetét is megváltoztathatta. Történelmi források azt mondják, hogy a római és a hun diplomácia rendkívül összetett volt. Kezdetben kölcsönösen előnyös megállapodásokat kötöttek, aminek eredményeként a hun elit hatalmas mennyiségű aranyhoz jutott. Ez az együttműködési rendszer a 440-es években felbomlott, ami a római területeken rendszeres portyázáshoz és az arany iránti növekvő kereslethez vezetett.

A rómaiak és a hunok között felbomlott együttműködés az éghajlatváltozás miatt lehetett. A szakértők a kenyai Turkana kerületen élő állattenyésztők körében tapasztalt erőszakos megnyilvánulásokat hozzák fel közelmúltbeli példaként.

Hackenbeck és Büntgen azt állítja, hogy Kenyában az emberek a nedves hónapokban nyugodtabbak, megegyezésre hajlamosak voltak, mivel az állatok egészségesek maradtak, és a növényzet is elegendőnek bizonyult. Amikor azonban az esőzések elálltak, az erőforrások nagyon szűkössé váltak, támadásokat hajtottak vége a szomszédos közösségek ellen, hogy kompenzálják az állatállomány veszteségeit, vagy hogy megszerezzék az ellenőrzést a legelők felett.

A szerzők azt feltételezték, hogy a 420-as évektől a 450-es évekig az egyre szárazabb nyarak felboríthatták a hun elit korábbi gazdasági szerveződését. Ez az éghajlat okozta gazdasági zavar megváltoztathatta a hunok társadalmi szerveződését is, megkövetelve Attilának és másoknak, hogy a római tartományokból aranykészletet szerezzenek, amelyet valószínűleg a háború költségeinek biztosítására használtak fel. A szerzők szerint a hunok Trákia és Illyricum tartományok elleni portyái élelmiszer-, és állatállomány megszerzésére is irányulhattak, bár erre konkrét bizonyítékot nem találtak.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.