Így terjed Európa felett az izlandi vulkáni kénfelhő
2024. augusztus. 27 19:50Animáción követhetjük, ahogy az augusztus 22-i izlandi vulkánkitörésből származó kén-dioxid felhő eléri Európát. A szennyezés szerencsére az egészségügyi határérték alatt maradt.
A Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) készítette azt az animációt, amelyen a vulkán által kibocsátott kén-dioxid (SO2) csóvát lehet nyomon követni, ahogy az Európa felé halad.
A CAMS műholdas megfigyelések felhasználásával készít a légkör kémiai összetevőire vonatkozó előrejelzéseket, amelynek egyik fontos paramétere a kén-dioxid, ami főként vulkánkitörések útján kerül a légkörbe.
A legújabb SO2-előrejelzések pedig az izlandi kitörést követően azt mutatták, hogy a kén-dioxid-csóva az Atlanti-óceánon áthaladva augusztus 24-én éri el Északnyugat-Európát, majd a következő napokban tovább halad kelet felé. A csóvamagasságra vonatkozó műholdas megfigyelések szerint a legmagasabb koncentráció 5-8 km között volt, de az előrejelzések és a felszíni mérések is mutattak némi koncentráció növekedést (20 μg/m3-ig) a felszín közelében is. Ugyanakkor az előrejelzett és a mért koncentráció értékek is az EU levegőminőségi szabványaiban meghatározott 350 μg/m3-es küszöbérték alatt maradtak, így várhatóan a kitörésnek nem lesz jelentős hatása a levegőminőségre és az egészségre.
A kén-dioxid terjedése 2024. augusztus 23. és 27. között (forrás: CAMS/ECMWF).
A CAMS vezető tudósa, Mark Parrington szerint a Reykjanes-félszigeten megnövekedett vulkáni tevékenység következtében nagy mennyiségű kén-dioxid került a légkörbe, amit a CAMS szakemberei közel valós idejű műholdas megfigyelések alapján elemeznek. A méréseknek köszönhetően nyomon tudják követni a kén légköri mozgását, és vizsgálni tudják a levegőminőség alakulását. A mostani kitörésből azonban nem került akkora mennyiségű szennyezőanyag a levegőbe, hogy jelentős hatást gyakoroljon a globális légköri folyamatokra vagy az emberi egészségre, ugyanakkor fontos minden ilyen esemény dokumentálása.
A CAMS előrejelzései egyébként 12 óránként frissülnek, a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) előrejelzésein és műholdas megfigyeléseken alapulnak, és a következő 5 napra szólnak. Csak a gáz halmazállapotú kén-dioxidot mutatják a légkörben, a vulkáni hamuról nem adnak információt.