A Hubble több új fekete lyukat is felfedezett
2024. szeptember. 19 20:52A Hubble űrteleszkóp képei alapján vizsgálja egy kutatócsoport a fekete lyukak keletkezését, s amellett, hogy új információkat gyűjtöttek, sok eddig felfedezetlen fekete lyukra is rábukkantak.
A NASA/ESA Hubble Űrteleszkóp segítségével a Stockholmi Egyetem Csillagászati Tanszékének tudósai egy nemzetközi kutatócsoporttal kiegészülve vizsgálták a fekete lyukakat, és több eddig felfedezetlent is találtak a korai univerzumban, adta hírül az Európai Űrügynökség (ESA). Az eredmény segíthet a tudósoknak megérteni, hogyan jöttek létre a szupermasszív fekete lyukak. Jelenleg ugyanis nincs teljes képük arról, hogyan keletkeztek az elsők, nem sokkal az Ősrobbanás után. Bár az ismert, hogy ezután kevesebb mint egymilliárd évvel több galaxis központjában is léteznek szupermasszív fekete lyukak, amelyek több mint egymilliárd nap tömegével bírnak.
A The Astrophysical Journal Letters hasábjain megjelent tanulmány társszerzője szerint ezek az objektumok nagyobb tömegűnek tűnnek, mint azt korábban gondolták. Vagy a kialakulásuk pillanatában már masszívabbak voltak, vagy rendkívül gyorsan nőttek.
A fekete lyukak egyébként fontos szerepet játszanak a galaxisok életciklusában, de nagy bizonytalanságok vannak a fejlődésük körül. Annak érdekében, hogy teljes képet kapjanak a galaxisok és a fekete lyukak evolúciója közötti kapcsolatról, a kutatók a Hubble segítségével felmérték, hány fekete lyuk létezhetett a galaxisok populációjában abban az időben, amikor a világegyetem a most ismert mindössze néhány százalékát tette ki.
Szupermasszív fekete lyukak a Hubble által készített képen. | NASA/ESA
A kezdetben felmért régiót a Hubble néhány évvel később újra lefényképezte. Ez lehetővé tette a csapat számára, hogy mérjék a galaxisok fényerejének változásait. Ezek a változások pedig a fekete lyukak árulkodó jelei. A kutatócsoport így több fekete lyukat azonosított, mint korábban más módszerekkel. Az új megfigyelési eredmények azt sugallják, hogy néhány fekete lyuk valószínűleg hatalmas, és érintetlen csillagok összeomlása következtében alakult ki a kozmikus idő első egymilliárd évében.
Az ilyen típusú csillagok csak nagyon korai időszakokban létezhettek, mert a későbbeket már szennyezik a holt csillagok maradványai. A fekete lyukak kialakulásának további alternatívái közé tartoznak az összeomló gázfelhők, a csillagok összeolvadása hatalmas halmazokban, és az „ősi” fekete lyukak, amelyek (fizikai spekulatív mechanizmusok révén) az Ősrobbanás utáni első néhány másodpercben keletkeztek. A fekete lyukak kialakulásáról szóló új információk alapján pontosabb modellek készíthetők a galaxisok kialakulásáról.
A csillagászok a James Webb Űrteleszkóppal is végeznek megfigyeléseket, amellyel felkutathatják azokat a galaktikus fekete lyukakat, amelyek nem sokkal az Ősrobbanás után keletkeztek. A cél, hogy megértsék, hogy ezek mekkora tömegűek és hol találhatók.