Itt az újabb szabad szemmel észlelhető üstökös – ilyet még korábban soha nem láttunk

2025. január. 14 18:46

Napközelbe érkezett az újabb szabad szemmel is megfigyelhető üstökös, a C/2024 G3 (ATLAS). A tavaly felfedezett kométa január végéig marad a látóterünkben.

Ismét különleges égi eseménynek lehetünk tanúi: 2025. január 13-án napközelbe érkezett a C/2024 G3 (ATLAS) elnevezésű üstökös, vagyis ezen a napon érte el legkisebb távolságát a Naptól, ami fontos pillanat pályájának tanulmányozása szempontjából. A C/2024 G3 (ATLAS) egy hosszú periódusú, úgynevezett napsúroló üstökös, amelyet 2024-ben fedeztek fel az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) égboltfelmérő program keretében. Az ATLAS-program célja az, hogy időben észleljék a Földre potenciális veszélyt jelentő kisbolygókat és üstökösöket, de rendszeresen találnak olyan égitesteket is, amelyek “csak” lenyűgöző látványt nyújtanak az égbolton. A C/2024 G3 különlegessége, hogy viszonylag fényes lehet, ami szabad szemmel vagy kisebb távcsövekkel is megfigyelhetővé teszi, habár a déli féltekéről kedvezőbbek a körülmények, illetve az, hogy

a számítások alapján 160 000 éve most először bukkan fel a látóterünkben.

Magyarországon, ha az időjárás is kegyes lesz, kedvező körülmények között távcsővel, de akár szabad szemmel is megfigyelhetjük az üstököst. Jelenleg a Nyilas (Sagittarius) csillagkép környékén halad, ami a koraesti órákban jól látható, de nagyon közel a Naphoz, ezért érdemes megvárni a szürkületet, illetve napkelte előtt kémlelni az eget. A napközelség elérése után, január végéig még megfigyelhető lesz, mielőtt halványodni kezd, és elvész a kozmikus távolságokban.

Az üstökös napközelségét 2025. január 13-án 11:10-kor érte el, amikor mindössze 0,09 csillagászati egység (CSE) távolságra volt a Naptól. Ez körülbelül 14 millió kilométeres távolságot jelent. Bár a napközelség miatt az üstökös fényessége növekedhet, a Nappal való közelsége megnehezítheti a megfigyelést. Érdemes tehát naplemente után vagy napfelkelte előtt, alacsony horizontnál próbálkozni. A megfigyeléshez egy kisebb távcső is elegendő lehet, de a tapasztalt amatőr csillagászok által készített asztrofotók várhatóan látványosan megörökítik majd az eseményt. Fényességének meghatározása elég bizonytalan, az óvatosabb becslések -2 magnitúdó fényerőt várnak, de egyes előrejelzések akár -4, -6 magnitúdót is jósolnak neki (minél kisebb a szám, annál fényesebb).

A C/2024 G3 (ATLAS) valószínűleg a Naprendszer külső régióiból, az Oort-felhőből érkezett, ahol üstökösök milliói keringenek. Ezek az égitestek a Naprendszer ősi múltjának “időkapszulái”, hiszen jégből, porból és szerves anyagokból állnak, amelyek a bolygók keletkezésekor is jelen voltak. Az ilyen üstökösök vizsgálata segít jobban megérteni a Naprendszer kialakulását és fejlődését.

Az első kép már el is készült, noha Don Pettit azt még az űrből készítette:

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Hidegfront

Hidegfront hoz havazást a reggeli órákban, ami a közlekedésben fennakadásokat okozhat. A szervezetünket is megviseli ez a változás.

A légnyomás csökken, majd emelkedni kezd.