2 millió éve nem történt olyan esemény, mint ami idén májusban fog
2025. január. 18 21:40A szén-dioxid-kibocsátás 2025. májusában az előrejelzések szerint eléri a 429,6 ppm-et, ami több, mint 2 millió év óta a legmagasabb érték.
A légkör szén-dioxid-szintje 2023 és 2024 között a legmeredekebb éves növekedést produkálta. Az idén is riasztóan magas marad az emelkedés a Mauna Loa Obszervatórium méréseinek előrejelzése szerint, amelyet a brit MetOffice tett közzé. 2025 májusában az előrejelzések szerint a légkör szén-dioxid-szintje 429,6 ppm lesz. Ez lesz a legmagasabb légköri CO2-koncentráció több, mint 2 millió éve.
Ez körülbelül 2,26 ppm-es növekedést jelent 2024 és 2025 között, és nincs összhangban az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) forgatókönyveivel, amelyek a globális felmelegedés 1,5 °C-ra történő korlátozására irányulnak.
Ahhoz, hogy a globális felmelegedést 1,5 °C -ra korlátozzuk, amint azt a Párizsi Megállapodás rögzíti, a CO2 és más üvegházhatású gázok légkörben való felhalmozódásának először le kell lassulnia, majd meg kell fordulnia. Az IPCC szerint ehhez az szükséges, hogy a jelenlegi CO2-felhalmozódás a légkörben körülbelül évi 1,8 ppm-re csökkenjen. A légkör CO2-koncentrációja azonban tovább emelkedik, lassulás jelei nem mutatkoznak. 2024-ben a szén-dioxid szintje a leggyorsabb éves ütemben nőtt a hawaii Mauna Loán, az 1958 óta folyó mérések alapján.
A 2023 és 2024 között regisztrált 3,58 ppm-es éves növekedés meghaladta az előrejelzett 2,84 ppm-es növekedést, miközben a műholdas adatok világszerte jelentős növekedést igazolnak.
A légköri CO2-koncentráció rekordszintű növekedését számos tényező okozta, beleértve a rekordmagas fosszilis tüzelőanyag-kibocsátást, a természetes nyelők, például a trópusi erdők általi csökkent szén-dioxid-lekötést, valamint az erdőtüzekből származó hatalmas CO2-kibocsátásokat a Met Office tanulmánya szerint. Amikor az erdők égnek, hatalmas mennyiségű tárolt CO2 szabadul fel. Például 2023-ban a globális erdőtüzek 7,3 milliárd tonna CO2-t bocsátottak ki az EU Kopernikusz Légkörfigyelő Szolgálata (CAMS) szerint.
A fosszilis tüzelőanyagok globális szén-dioxid-kibocsátása 2024-ben rekordot döntött, és a becslések szerint 2024-ben eléri a 41,6 milliárd tonnát, szemben a 2023-as 40,6 milliárd tonnával.
Míg az éves átlagos CO2-koncentráció az előrejelzések szerint idén tovább növekszik 426,6 ppm-re, ez lassabb a tavalyi rekord növekedéshez képest.
Ez mit jelent
A légkörben lévő szén-dioxid hőcsapdaként működik, nagyobb koncentrációja több hőt köt meg, és fokozatosan emeli a globális hőmérsékletet. Ez egyre súlyosabb hatásokhoz vezet, beleértve a tengerszint emelkedését, szélsőségesebb aszályokat, viharokat és árvizeket.
A 2024-es rekordhőmérséklet szüntelen hőhullámokat , szárazságot, erdőtüzeket, viharokat és áradásokat szült, amelyek több ezer ember halálát okozták, és milliókat kényszerültek elhagyni otthonaikat.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) előrejelzése szerint a globális hőmérséklet 2025-ben tovább fog emelkedni. Ez a tendencia várhatóan felerősíti a szélsőséges időjárási események hatásait.
Bár a La Niña körülmények miatt az erdők és más ökoszisztémák várhatóan több szén-dioxidot nyelnek el, mint tavaly, átmenetileg lelassítják a légköri CO2 növekedését, a globális felmelegedés megállításához az üvegházhatást okozó gázok felhalmozódásának teljes leállítása, majd csökkentése szükséges.