Kisbolygó csapódhat a Földbe hét év múlva
2025. február. 03 17:31Decemberben fedezték fel azt a kisbolygót, amely nem kizárható, hogy 2032-ben belecsapódik a Földbe. Ha ez megtörténik, lokálisan hatalmas károk keletkezhetnek.
Az Európai űrügynökség (ESA) Bolygóvédelmi Irodája fokozott figyelemmel kíséri a nemrég felfedezett 2024 YR4 jelű kisbolygót, amelynek minimális, de nem teljesen kizárható esélye van arra, hogy 2032. december 22-én eltalálja a Földet. Az aszteroida átmérője 40 és 100 m közé tehető, és jelenleg az ESA veszélyességi listájának élén áll.
A kisbolygót 2024. december 27-én fedezték fel a chilei Río Hurtadóban található ATLAS teleszkóppal. A felfedezést követően automatikus figyelmeztetési rendszerek kiszámították, hogy minimális esély van egy esetleges ütközésre 2032-ben. Egy ekkora aszteroida becsapódása helyi szinten súlyos károkat okozhat.
Az ESA és nemzetközi partnerei azóta fokozott megfigyeléseket végeznek a kisbolygó pontos pályájának meghatározáséra. 2025. január 29-i becslések szerint a becsapódás valószínűsége 1,2%, ami még mindig nagyon alacsonynak számít. A Torino-skálán a kisbolygó jelenleg 3-as szintű veszélyt jelent, ami fokozott figyelmet igényel.
A megfigyelések szerint az aszteroida pályája elnyújtott, és jelenleg szinte egyenes vonalban távolodik a Földtől, ami nehezíti a pontos pályaszámítást. Az ESA tervei szerint a következő hónapokban egyre erősebb teleszkópokkal figyelik majd meg az objektumot, beleértve a chilei Európai Déli Obszervatórium Nagyon Nagy Teleszkópját is. Amennyiben a kisbolygó kikerül a látható tartományból, és nem sikerül teljesen kizárni az ütközés esélyét, akkor 2028-ig az ESA veszélylistáján maradhat.
Az ENSZ által támogatott Nemzetközi Aszteroida Figyelmeztető Hálózat (IAWN) és a Űrmisszió Tervezési Tanácsadó Csoport (SMPAG) már megkezdte a helyzet elemzését. Az SMPAG a közeljövőben bécsi ülésén vitatja meg a következő lépéseket, beleértve egy esetleges űrmisszió lehetőségét is, ha az ütközési valószínűség nem csökken.