A nevető gáz hatása az éghajlatra egyáltalán nem vicces

2018. április. 06 12:10

A nevető gáz, vagy más néven kéjgáz hozzájárulása a globális felmelegedéshez nagyobb, mint a szén-dioxidé. A nevető gáz nem vicc.

Azt állítják a kutatók, hogy a talajok lecsapolása, vagy a nedves talajok művelés alá vonása, vagy öntözése önmagában nevető gáz forrásokat hoz létre. A dinitrogén-oxid 300-szor hatékonyabban tartja csapdában a légkörben hőt, mint a szén-dioxid.

A nevető gáz mindig feledteti a fogorvosi székhez kapcsolódó kellemetlen emlékeket, de ritkán gondolunk rá veszélyforrásként. A kutatók szerint a nevető gáz, vagy más néven a dinitrogén-oxid veszélyezteti a bolygó jólétét.

A termőföldek mezőgazdasági célú használata jelentősen növeli a nevető gáz kibocsátását. A kutatók a világon 58 különböző helyszínen vizsgálták a nitrogén-oxid kibocsátását és a mögötte lévő kormányzó folyamatokat. A kutatók azt találták, hogy a nedves talajtakaró becsatornázása, vagy a művelt talaj öntözése nevető gáz forrásokat eredményez.

Talán a leginkább kutatott üvegházgáz a szén-dioxid (CO2). Valóban helyes a megállapítás, mert az összes üvegházhatású gáz 82 százalékát teszi ki. De ez csak egy az üvegházhatást keltő gázok közül, amely az ózonréteget károsítja és a globális felmelegedést okozza. Bár nincs annyi belőle a légkörben, mint a szén-dioxidból, a dinitrogén-oxid (N20) az üvegházhatású gázok 5 %-át teszi ki és 300-szor hatékonyabban tartja a hőt csapdában a légkörben, mint a szén-dioxid. Ráadásul a mocsarak a Föld egyik legnagyobb szén-dioxid raktárát is jelentik – amíg le nem csapolják.

A dinitrogén-oxid ma már nem csak egy “nevetséges” tényező – jelentős mértékben járul hozzá a globális éghajlatváltozáshoz és az ózonréteg elvékonyodásához, amelynek fontos szerepe van bolygónkon, a kozmikus sugárzástól való védelemben. A szerves talajok, mint a lápok, a mocsarak és a lecsapolt tőzeges területek teszik ki a világ nitrogén forrásának több mint egytizedét. Ez a nevető gáz jelentős globális forrása is.

A tanulmány szerint a légkörbe kibocsátott dinitrogén-oxid mennyiségét a talaj nitrát koncentrációja határozza meg, amit a mezőgazdasági termelés, az ipari tevékenység, a víztartalom és a hőmérséklet határoz meg. Minél nagyobb a nitrátkoncentráció a talajban, annál nagyobb a felszabadított dinitrogén-oxid gáz mennyisége. A természetben előforduló lápok, mocsarak lecsapolása növeli a talajban található nitrát mennyiségét. A tőzeg olyan szerves anyag, amely felhalmozódik a vízzel telített közegben. Amikor a tőzeget tartalmazó vizes élőhelyeket lecsapolják, a maradandó talaj nitrátban gazdag.

A természetes vizes élőhelyek mesterséges lecsapolása lesz a szerves talajokból származó nevető gáz mennyiség jövőbeli változásainak elsődleges mozgatórugója. Ez a hatás fokozottan jelentkezik a trópusi zónákban a melegebb hőmérséklet miatt. A kutatók szerint intézkedésekre van szükség a tőzegterületek megóvása érdekében az éghajlatváltozás hatásainak csökkentése és az ózonréteg védelme érdekében.

 

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.