Antarktisz hirtelen olvadása beláthatatlan következményekkel járhat

2024. február. 29 14:00

Hőhullám Grönlandon és vihar az Antarktiszon. Az ilyen jellegű egyedi időjárási „eseményeket” egyre inkább felpörgeti a melegedő éghajlat.

Annak ellenére, hogy rövid élettartamú eseményekről van szó, sokkal hosszabb távú hatásuk is lehet a világ legnagyobb jégtakaróira, és akár fordulópontok átlépéséhez is vezethet a sarki régiókban.

Nemrég publikáltak egy kutatást, amely a jégtakarók hirtelen változásait vizsgálja. Az IPCC szerint 2100-ra a globális tengerszint 28-100 centiméterrel emelkedik. Ez nagyon széles tartomány. A tengerszint 70 centiméteres további emelkedése sok millió embert érintene. Ez a bizonytalanság részben abból adódik, hogy egyszerűen nem tudjuk, hogy visszafogjuk-e a fosszilis energiahordozókból származó kibocsátásunkat, vagy az eddig megszokott módon folytatjuk-e az üzletmenetet. 

Hirtelen gyorsulások

A tengerszint két fő okból emelkedik. Először is maga a víz nagyon enyhén tágul, ahogy melegszik, és ez a folyamat felelős a teljes várható tengerszint-emelkedés körülbelül egyharmadáért. Másodszor, a világ legnagyobb jégtakarói az Antarktiszon és Grönlandon találhatók, amelyek évről évre olvadnak, ezáltal rengeteg víz kerül a tengerbe. Mivel a jégtakarók és a gleccserek viszonylag lassan reagálnak a melegedő klímára, így a tenger szintje előreláthatólag évszázadokig emelkedni fog.

A tudósok régóta tudják, hogy Grönland és az Antarktisz olvadási ütemének hirtelen felgyorsulása lehetséges, ami jóval nagyobb tengerszint-emelkedést okozhat. Egy vagy akár több méterrel is növekedhet a tengerszint egy évszázad alatt. Ha egyszer a folyamat elindult, azt lehetetlen megállítani.

Bár sok a bizonytalanság afelől, hogy ez mennyire valószínű, van néhány bizonyíték arra, hogy körülbelül 130.000 évvel ezelőtt már megtörtént, amikor utoljára a globális hőmérséklet közel volt a maihoz.

A tengerszint-emelkedés előrejelzésének javításához jobban meg kell értenünk Antarktisz és Grönland jégtakaróinak a viselkedését. Különösen azt kell áttekintenünk, hogy vannak-e olyan időjárási vagy éghajlati változások, amelyeket már felismerhetünk, és amelyek a tömegvesztés hirtelen növekedéséhez vezethetnek.

Az időjárásnak hosszú távú hatásai lehetnek

29 jégtakaró-szakértőből álló nemzetközi csapat áttekintette a megfigyelési adatokból, geológiai feljegyzésekből és számítógépes modellszimulációkból nyert bizonyítékokat, amelynek eredményéről a Nature Reviews Earth & Environment folyóiratban jelent egy tanulmány.

Számos olyan példát találtunk az elmúlt évtizedekből, ahol az időjárási „események” – egyetlen vihar, hőhullám – fontos, hosszú távú változásokhoz vezettek.

A jégtakarók évezredek alatt felhalmozódott hóból épülnek fel, amely aztán fokozatosan összenyomódik és elkezd folyni az óceán felé. A jégtáblák, mint minden gleccser, reagálnak a légkör és az óceán változásaira, amikor a jég érintkezik a tengervízzel.

Ezek a változások néhány óra vagy nap alatt bekövetkezhetnek, de lehetnek hosszú távú változások is. Hónapok évek és évezredek is. A folyamatok pedig különböző időskálán kölcsönhatásba léphetnek egymással, így a gleccser fokozatosan elvékonyodhat és gyengülhet, de stabil marad mindaddig, amíg egy hirtelen esemény miatt gyorsan összeomlik.

Történelmileg a tudósok úgy gondolták, hogy a jégtakarók lassan mozognak, és késve reagálnak az éghajlatváltozásra. Ezzel szemben a friss kutatás azt találta, hogy ezek a hatalmas gleccserjégtömegek sokkal gyorsabban és váratlanabb módon reagálnak az éghajlat felmelegedésére, hasonlóan az éghajlatváltozásra reagáló hurrikánok és hőhullámok gyakoriságához és intenzitásához.

Földi és műholdas megfigyelések azt mutatják, hogy a hirtelen jött hőhullámok és nagy viharok hosszan tartó hatást gyakorolhatnak a jégtakarókra. Például egy 2023 júliusi hőhullám azt idézte elő, hogy a grönlandi jégtakaró felszínének 67 százaléka olvadt egyidejűleg, míg az átlagos júliusi körülmények között ez az arány mindössze 20 százalék. 2022-ben szokatlanul meleg eső esett az Antarktiszon a Conger jégtakarón, ami szinte egyik napról a másikra eltűnt.

Ezeknek az időjárás által vezérelt eseményeknek hosszú távú következményei vannak. A jégtakarók nem egy egyszerű, egységes reakciót követnek az éghajlat felmelegedésére, amikor elolvadnak vagy becsúsznak a tengerbe. Ehelyett változásaikat rövid távú szélsőségek tarkítják.

Például Grönlandon a rövid ideig tartó olvadási időszakok sokkal több jeget és havat olvasztanak el, mint amennyit a következő télen pótlódni tud. Ha nem vesszük megfelelően figyelembe ezt a rövid távú változékonyságot, az azt jelentheti, hogy alábecsüljük, mennyi jég fog elveszni a jövőben.

Mi történik ezután

A tudósoknak prioritásként kell kezelniük a jégtakaró változékonyságával kapcsolatos kutatásokat. Ez jobb jégtakaró-, és óceánfigyelő rendszereket jelent, amelyek képesek rögzíteni a rövid, de szélsőséges időjárási események hatásait.

Ez új műholdakból, valamint felszíni megfigyelési adatokból fog származni. Jobb számítógépes modellekre is szükség lesz arra vonatkozóan, hogy a jégtakarók hogyan reagálnak az éghajlatváltozásra. Szerencsére már létezik néhány ígéretes globális együttműködési kezdeményezés.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.