Az erdőtüzek nagyban hozzájárulnak a szén-dioxid szint növekedéséhez
2024. október. 20 14:15Egy új tanulmány kimutatta, hogy 2001 óta az erdőtüzek által kibocsátott szén-dioxid 60 százalékkal nőtt a világ összes erdőterületét tekintve.
Az eurázsiai és észak-amerikai boreális erdőket sújtó tüzek területe csaknem megháromszorozódott 2001 és 2023 között – állapította meg a Science című folyóiratban megjelent tanulmány. Az elemzés azt is feltárta, hogy a trópusi és szubtrópusi erdőterületeken kívül az extratrópusi erdőtüzeinek szén-dioxid kibocsátása is jelentősen megnőtt az éghajlatváltozás miatt.
Az eredmények azt is jelzik, hogy a szavannák és a füves területek helyett az erdők váltak a tüzek fő forrásaivá.
A tanulmány gépi tanulást használt, hogy globálisan megvizsgálja az erdei és a nem erdei tüzek közötti különbséget.
Figyelembe véve a 2019 és 2023 között Ausztráliában, Eurázsiában, Észak-Amerikában és Kanadában feltárt hatalmas erdőtüzeket, a szerzők megállapították, hogy a megnövekedett tűzesetek, különösen a szélsőséges erdőtüzek sebezhetővé teszik egyes erdők ökológiai egyensúlyát. Az erdők szén-dioxid tárolási és megkötési képessége is veszélyben van, mivel a növényzet és a szerves talajok felépülése évtizedekig vagy évszázadokig tarthat a súlyosabb tűzeseteket követően.
A tanulmány azt is megállapította, hogy az antropogén éghajlatváltozás az erdőtüzek egyik mozgatórugója, ami gyakoribb és súlyosabb aszályokat eredményez, ezáltal a kiszáradó aljnövényzet és az erdő könnyebben lángra kap.
A megnövekedett meleg és száraz körülmények extrém hosszú ideig alacsony nedvességi viszonyokhoz vezettek, kedvezve az erdőtüzek körülményeinek azokban az ökoszisztémákban, ahol gazdag növényi biomassza áll rendelkezésre. A megnövekedett villámgyakoriság szintén az erdőtüzek kiváltásának egyik fő oka, különösen a magasan fekvő erdőkben.
A tudósok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az erdőtüzek szén-dioxid-kibocsátásának növekedése hatással lesz a szén-dioxid mérlegre is, beleértve az üvegházhatást okozó gázokra (ÜHG) vonatkozó ENSZ-leltárt is.
Például a kanadai erdőtüzek szén-dioxid kibocsátása 2023-ban önmagába az előző évtized során felhalmozódott szén-elnyelés jelentős részét a légkörbe bocsátotta.
A kanadai erdőtüzek kialakulásához az ember nagyban hozzájárult, Kanada azonban továbbra is “természetes zavaroknak” tekinti azokat, így hatásukat nagyrészt kihagyják az ENSZ-nek benyújtott üvegházgáz nyilvántartásából.