Boldog új évet, Mars!

2024. november. 15 16:16

A héten kezdődött a 38. év a Marson. A Marsi időszámítás 1956-ban indult, erről egy évvel korábban született egyezmény. Egy marsi év jóval hosszabb, a földivel ellentétben 687 napig tart.

2024. november 12-én kezdődött az új év a Marson. Magyar idő szerint pontosan 10:32-kor a vörös bolygó újabb körre indult a Nap körül. Ez már a 38. marsi év, mióta a kutatók számolni kezdték. Az évek számlálásáról egyébként még 1955-ben született meg az egyezmény, de az első marsi év csak 1956-ban kezdődött, ami egybeesett az „1956-os nagy porvihar” elnevezésű viharral.

Van még néhány jelentős különbség a két bolygó között:

  • Évszakok: A Földhöz hasonlóan a Marson is négy évszak van. A földi évszakokkal ellentétben viszont a marsi évszakok nem egyforma hosszúak a Mars elliptikusabb pályája miatt. A bolygó tengelyirányú dőlésszöge miatt az északi félteke több napfényt kap az északi nyáron, a déli félteke pedig az északi télen. 
  • Porviharok: A marsi év második felét gyakran heves porviharok jellemzik, amelyek néha az egész bolygóra kiterjedhetnek. Ahogy a Mars közelebb ér a Naphoz, a légkör felmelegszik, aminek következtében a szelek nagyon finom részecskéket kapnak fel a marsi talajról. Amint a levegőbe jutnak, ezek a barnás színű részecskék még jobban felmelegszenek, majd ez a hő visszasugárzik a környező légkörbe. Ez a folyamat gyorsan szivattyúzza a port.
  • Időjárás: A nappali és éjszakai hőmérsékleti ingadozások szélsőségesek a Marson. Egy nyári napon délben a levegő hőmérséklete elérheti a 0 ºC-ot, de éjszaka -60 ºC-ra is süllyedhet. Télen az éjszakai hőmérséklet még hidegebb, -110 ºC-ra csökken. Visszatérő időjárási jelenség az a speciális jégkristályokból álló felhő, amely akár 1800 kilométeres hosszúságot is elérhet.

A 39. marsi év 2026. szeptember 30-án kezdődik.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás