Felhők az űrből?
2018. december. 26 9:25A gyöngyházfényű felhők viszonylag ritkák, annyira különböznek a többi felhőtípustól, mintha nem is a Földről származnának.
Ezek a ritka felhők úgy néznek ki, mintha az űrből jöttek volna. És tényleg majdnem…
Hogyan képződnek ezek a gyönyörű, különleges és ritka felhők? Most elmeséljük:
Magyarországon ez a felhőtípus nagyon ritka jelenség. Leggyakrabban a sarki területek felett fordulnak elő. 15-20 kilométer magasan képződnek a légkör felső részén – jóval magasabban, mint ahol a felhők szoktak általában. Akkor képződnek, amikor ott fent a magasban a hőmérséklet -75 – -80 fok alá csökken. A téli időszakban gyakoriak ezek a típusú felhők.
Amikor ez a nagyon hideg levegő alacsonyabb szélességekre is lejut, akkor láthatók a mi földrajzi szélességünkön is. A szivárvány színű felhőkre érdemes figyelni. Pontosan olyanok, mint a víz felszínén úszó olajfolt – ezt az elhajló napfény váltja ki. A fény a nagyon apró, jég halmazállapotú felhő részecskéken szóródik, amik a gyöngyházfényű felhőt alkotják. Csak akkor látszanak, mikor a Nap már a horizont alá bukott. Ezért a megfigyelésre legalkalmasabb időpont napnyugta után, vagy napkelte előtt egy órával adódik.
Egyik érdekessége, hogy nem feltétlenül csak víz alkotja, salétromsav és kénsav is előfordul benne. A csoportosítás éppen ezért összetétel alapján történik. Kialakulása mögött az emberi tevékenység feltételezhető és azt is tudjuk, hogy az ózonréteg állapotára negatív hatást fejtenek ki.