Kármán-örvények tűntek fel a műholdképeken

2024. május. 19 21:53

Kármán-örvényeket örökített meg az Eumetsat műholdja. A magyar tudósról elnevezett turbulens örvények nagy és egyenletes szélben, a szigetek mögött jelennek meg.

Kármány-örvényeket örökített meg a Copernicus Sentinel-3 műhold fedélzetén lévő OLCI műszer a Zöld-foki-szigetektől délnyugatra. A felvétel 2024. május 1-én készült. A különleges felhőmintázatok az óceán felett alakulnak ki, amikor a kiálló szigetek befolyásolják a szél útját. A szigetek mögött olyankor tudnak az örvények létrejönni, amikor a szél egyenletesen fúj ugyanazon irányba és elér egy bizonyos sebességet. Ilyenkor a kilógó akadályok szélein ellentétes irányba forgó örvények jönnek létre és szakadnak le, amelyek aztán követik egymást és ellenkező forgásirányúak. Ez a leszakadó örvényekből kialakuló sor a Kármán-féle örvénysor, mely nevét a magyar Kármán Tódorról kapta. Ő volt ugyanis az első, aki leírta a súrlódó közegbe helyezett testek mögött keletkező turbulens áramlások elméleti magyarázatát.

Kármán-féle örvénysor a Zöld-foki-szigetek felett 2024. május 1-én.

A természetben a felhőkön kívül is megfigyelhetjük az ellentétes forgású örvénysort, például a zászlók lobogását is ezek a turbulens örvények okozzák. De ha a kezünket vízbe merítve gyors mozdullattal végighúzzuk, ezeket az oldalirányú örvényeket érezzük, amelyektől rezgést érzékelhetünk. Ezen kívül még számos helyen fordulhatnak elő, akár a méhek szárnyai körül, amelyet a kis élőlények vissza tudnak forgatni saját sebességük növelésére.

A héten sem maradtunk Kármány-örvények nélkül, május 12. és 14. között a Kanári-szigetek felett örökítette meg a Meteosat a videón látható képeket.

Kármán-féle örvénysor a Kanári-szigeteknél 2024. május 12-14. között.

Forrás: Eumetsat, Eumatsat Facebook oldala

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Nincsfronthatás

Nem történik jelentős változás időjárásunkban. Jövő hét közepéig nem kell fronthatással számolni.

A légnyomás csökken.