Nézz az égre! Elképesztő látványosságokban lehet gyönyörködni az éjszakai égbolton

2024. október. 14 19:00

Hétfő este a Hold és a Szaturnusz nagyon közel kerül egymáshoz, amely a kora esti égbolton figyelhető meg, amennyiben az elég tiszta lesz, hogy a csillagok előbukkanjanak. De nem csak ez a látványosság vár ránk a héten.

Hétfő este nagyon közel lesz egymáshoz a Hold és a Szaturnusz

Október 14-én este a Hold és a Szaturnusz együttállásában gyönyörködhetnek a szerencsések. Sajnos az ország nagy részén felhős az ég, de éjjel fokozatosan felszakadozik a felhőzet, így a kitartóaknak lehet esélye megfigyelni a látványosságot. A kora esti órákban mindössze fél fok távolságra, azaz nagyjából “egy holdnyira” lesz egymástól a két égitest, majd távolodni kezdenek, s éjfél körül már másfél, hajnalra pedig nagyjából 3 fokra növekszik köztük a tér.  Mivel csütörtökön, október 17-én lesz a következő telihold, ezért az együttállás nagyon látványosnak ígérkezik. Már ahol ezt a felhők engedik. 

De nem csak a Holdat és a Szaturnuszt érdemes az égen figyelni.

Megérkezett az Atlas, a fényes üstökös

A napokban szabad szemmel is megfigyelhető a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) névre keresztelt üstökös, mely már távolodik a Naptól, s lassan már a Földtől is, így egyre távolabbról láthatjuk majd. Fényessége azonban elég erős ahhoz, hogy távcső nélkül is megpillanthassuk a nyugati égbolt alján. Számítások szerint a héten lesz a legoptimálisabb az üstököst keresni, ugyanis a legfényesebb csillagot is túlragyoghatja. Jelenleg már napnyugta után nagyjából egy órával, az esti szürkületben észlelhetjük a nyugati égbolt alján, de napról napra később kel és magasabban halad majd.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló október 17-én és 18-án rendez eseményeket, ahol az érdeklődők közösen megfigyelhetik a C/2023 A3 üstököst.

“Az ilyen üstökösök a csillagászok számára különösen érdekesek, mivel a C/2023 A3 a Nap és a Föld között halad el, lehetővé téve, hogy a Nap kedvezően megvilágítsa az üstökösből kiszabaduló porszemcséket. Ez segít pontosabb képet kapni arról, milyen anyagokat bocsát ki egy ilyen égitest” – fogalmazott Sárneczky Krisztián, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatásvezetője a portálon.

Mivel hasonló üstökösök gyakran keresztezik a Föld vagy a Hold pályáját, a mostani jelenség lehetőséget ad a kutatóknak, hogy ne csak a kibocsátott porszemek méretét, hanem sűrűségét is meghatározzák. „Ez a tudás megkönnyítheti a potenciális veszélyek kiszámítását, amelyek a jövőbeli Hold- vagy Mars-missziókra leselkednek” – tette hozzá a csillagász.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Nincsfronthatás

Ma átmenetileg nem kell fronthatással számolni. Holnap éjszaka azonban már egy újabb front érkezik.

A légnyomás nem változik.