Megkérdezték a mesterséges intelligenciát, milyen meleg jövő vár ránk
2024. december. 12 14:18Egy új kutatás a mesterséges intelligencia (AI) erejét használta fel annak felmérésére, hogy a globális felmelegedés mekkora valószínűséggel lépi túl az elviselhető szintet 2050-re.
A Geophysical Research Letters-ben megjelent tanulmány egyértelműen számszerűsíti, hogyha az üvegházhatású gázok kibocsátása 2050-re teljesen leáll, a globális hőmérséklet emelkedése 99 százalékos valószínűséggel akkor is meghaladja a 1,5 Celsius-fokot.
Továbbá 50 százalék az esély arra, hogy a globális felmelegedés átlépi a két Celsius-fokot, még akkor is, ha az emberiség teljesíti a jelenlegi célkitűzéseket, amelyek szerint az üvegházhatású gázok kibocsátását gyorsan nullára csökkentik 2050-re.
„Az elmúlt években világszerte egyre gyorsuló hatásokat tapasztaltunk a hőhullámok, a heves esőzések és más szélsőségek miatt. Ez a tanulmány azt sugallja, hogy még a legjobb forgatókönyv esetén is nagy valószínűséggel súlyosabb körülményeket tapasztalunk, mint amilyenekkel a közelmúltban volt dolgunk.” – mondta Noah Diffenbaugh, a tanulmány társszerzője.
A vizsgálat elvégzéséhez a kutatók kiképeztek egy mesterséges intelligencia-rendszert annak előrejelzésére, hogy a globális hőmérséklet milyen magasra emelkedhet a szén-dioxid-mentesítés jelenlegi ütemétől függően.
„A mesterséges intelligencia kiképzése során a kutatók az éghajlati modell szimulációk hatalmas archívumát táplálták be, amelyek tartalmazták többek között a hőmérsékletet és az üvegházhatású gázok adatait. A jövőbeli felmelegedés előrejelzéséhez azonban az MI-nek a tényleges történelmi hőmérsékleteket adták meg bemenetként, valamint számos, széles körben használt forgatókönyvet a jövőbeni üvegházhatású gázok kibocsátására.
2024 várhatóan megelőzi az eddigi rekorder 2023-as évet, mint a Föld eddigi legmelegebb éve. A globális átlaghőmérséklet várhatóan több, mint 1,5 Celsius-fokkal meghaladja az iparosodás előtti alapértéket.
A tanulmány azt jelzi, hogy a világ szinte biztosan elszalasztotta az esélyt, hogy elérje a 2015-ös Párizsi Klímaegyezmény ambiciózusabb célját, amelyben közel 200 nemzet vállalta, hogy a hosszú távú felmelegedést a 1,5 fokos melegedési szint alatt tartja.