Ne csak nézd, hallgasd is meg, hogyan süt a Nap
2025. január. 07 19:34Érdekes videón mutatjuk meg a Nap elmúlt három évben végzett munkáját: a korona ragyogását és a napkitörések egyre gyakoribbá válását nem csak megnézhetjük, de meg is hallgathatjuk.
Az új év kezdetével már visszatekintettünk a 2024-es extrém időjárási eseményekre, de érdemes a Nappal is foglalkozni egy kicsit. Az ESA (Európai Űrügynökség) által vezetett Solar Orbiter küldetés elmúlt három évében gyűjtött lenyűgöző adatai és képei jelennek meg a lenti videóban. Ezek a megfigyelések a Nap külső atmoszférájáról, a koronáról, valamint a napkitörésekről készültek. Az adatok alapján világosan látható, hogy a kitörések száma és intenzitása folyamatosan növekszik. Ez egyértelmű jele annak, hogy a Nap a 11 éves napciklus csúcsához közelít.
Az ESA által készített új videóban összevonták a Solar Orbiter különféle műszereivel rögzített adatokat. A Nap külső atmoszférájáról, a koronáról készített ultraibolya felvételeket a Solar Orbiter Extreme Ultraviolet Imager (EUI) műszerének nevéhez fűződik, míg a napkitörések méretét és helyét a Spectrometer/Telescope for Imaging X-rays (STIX) műszer rögzítette. Az így készült képeken a korona sárga színnel látható, míg a napkitöréseket kék körök jelölik. A videót kísérő hanghatások (ún. hangosítás, vagyis “sonification”) a detektált kitörések és az űrszonda Naphoz viszonyított távolságának adataiból készültek.
A Solar Orbiter egy ellipszis alakú pályán kering a Nap körül, hathavonta közelíti meg azt. Ez a mozgás a videón is látható, ahogy az űrszonda nézőpontjából a Nap közeledik és távolodik az év során. A hangosításban ezt egy alacsony, folyamatos zümmögés jelképezi, amely erősebbé válik, amikor a Naphoz közelebb kerül, és halkabb lesz, ahogy az űrszonda távolodik. A videón néha hirtelen változások figyelhetők meg a távolságban – ez azért van, mert a kihagyott időszakok alatt az egyik vagy mindkét műszer nem volt aktív, vagy éppen más típusú adatokat gyűjtött.
A videón látható kék körök a napkitöréseket ábrázolják. Ezek nagy energiájú sugárzáskitörések, amelyek röntgensugárzást bocsátanak ki, amit a STIX műszer érzékel. A körök mérete a kitörés erősségét jelzi: minél nagyobb egy kör, annál intenzívebb a kitörés. A hangosításban a napkitörések fémes csengésekként hallhatók. A hang élessége a kitörés energiáját tükrözi – a nagyobb energiájú kitörések élesebb, erőteljesebb hangot adnak.
A Solar Orbiter megfigyelései értékes adatokat nyújtanak a Nap működéséről, különösen a napciklus változásairól. Ahogy a Nap aktivitása közelít a 11 éves ciklus csúcsához, ezek az adatok segítenek jobban megérteni a Napkitörések természetét, amelyek nemcsak a Naprendszerünkben zajló folyamatokra, hanem a Földre is hatással vannak.