Nézd meg, milyen egy vulkánkitörés élőben

2025. január. 03 10:25

December végén ismét aktivitás jeleit mutatta Hawaii legfiatalabb vulkánja, amelyet műholdképen és most már élőben is megfigyelhetünk. A kilövellő láva lenyűgöző látvány.

2024. december 23-án, három hónapnyi csend után, a Kīlauea vulkán újra lávát kezdett kilövellni. A láva a Halemaʻumaʻu-kráter délnyugati falához közeli repedéssorból tört elő, amely a Kaluapele néven ismert, hawaii vulkán csúcskráterében helyezkedik el. Ez a jelenlegi kitörés a hatodik, amely 2020 óta ebben a kalderában zajlik.
Az Amerikai Geológiai Szolgálat (USGS) hawaii vulkánmegfigyelő központja 2024. december 23-án, helyi idő szerint hajnali 2:20-kor észlelte a kitörés kezdetét. Aznap reggel a USGS megfigyelte, hogy a lávaszökőkutak akár 80 méter magasságig is felcsapnak. Reggel 9:30-ra a hawaii vulkánmegfigyelő központ helikoptere megmérte, hogy az új láva a kráter alján 265 hektár területet borított el, átlagosan körülbelül 3 méter vastagságban.

A NASA Aqua műholdjának Mérsékelt Felbontású Képalkotó Spektroradiométere (MODIS) december 31-én készítette el ezt a valós színeket mutató képet a Kīlauea kitöréséről. Egy piros „forró pont” jelöli azokat a területeket, amelyek melegebbek a háttérnél, jelen esetben a vulkánból előtörő és szétterjedő lávát. A vulkánból kiáramló nehéz vog (vulkáni köd) és hamu hullámzó alakban délnyugat felé sodródik.

Az Aqua műhold képe 2024. december 31-én Hawaiiról. | MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

A vog elsősorban vízgőzből, szén-dioxidból és kén-dioxidból áll, de savas részecskéket is tartalmaz. A vog legaggasztóbb összetevője a kén-dioxid, amely színtelen, irritáló gáz, és szúrós szaga van, hasonlóan a tűzijátékhoz vagy az égő gyufához. A kén-dioxid az atmoszférában oxigénnel, napfénnyel, nedvességgel és más gázokkal reakcióba lépve órákon vagy napokon belül finom részecskékké alakul át. Ezek a részecskék szétszórják a napfényt, látható ködöt hozva létre, amelyet gyakran a Kīlaueától lejjebb, a szél irányában figyelhetünk meg.

A Kīlauea Hawaii legfiatalabb és legaktívabb vulkánja. A 2024. decemberi esemény előtt szeptemberben mutatott utoljára aktivitást, amikor a USGS több kitörést figyelt meg a Kīlauea kalderájának keleti részén, egy ismert magma-tároló régióban, az úgynevezett keleti hasadékzónában.

A USGS szerint a csúcskörzetben bekövetkező kitörések általában egy héttől több mint egy évig tarthatnak. Ez a kitörés, mint a legtöbb, heves láva- és vulkáni gázkibocsátással kezdődött, de december 23. óta kétszer is szünetelt. 2025. január 2-án a Kīlauea mérsékelt kitörési aktivitást mutat, lávaszökőkutakkal és a nyugati kráterfeneket borító lávafolyamokkal.

A vulkán működését élőben is lehet figyelni. Érdemes is, hiszen ilyen lávafolyamokat nem minden nap lát az ember.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Melegfront

A magasban zajló melegedés miatt melegfront jellegű hatással kell számolni.

A légnyomás csökken.