Súlyos következményei lehetnek a Golf-áramlat lassulásának

2018. április. 14 13:49

Egy új tanulmány megállapította, hogy a Golf-áramlat az elmúlt 1.600 év alatt most mozog a leglassabban. Az éghajlatváltozás felelős a lassulásért.

Ha a keringés teljesen leáll, katasztrofális hatása lesz az időjárásra.

Évek óta a tudósok olyan helyet tanulmányoztak az Atlanti-óceán északi részén, amely a felmelegedést akadályozta. Most már tudják, milyen hatással van ez az átlagosnál hidegebb terület a Golf-áramlatra.

A Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Golf-áramlat most érte el leglassabb áramlását az elmúlt 1600 év alatt, és valószínű, hogy az éghajlatváltozás a bűnös. Ha ez a lassulási tendencia folytatódik, a kutatók félnek, hogy a Golf-áramlat hosszú távon leállhat, és ez katasztrofális következményekkel járna. Amerikában a keleti parton gyors tengerszint emelkedést eredményezne, szélsőséges téli időjárást Európában és még számos más hatást okozna.

Valahol van a jelenlegi rendszerben egy pont, ahol a rendszer átbillen. Még mindig nem tudjuk, milyen messzire vagy közel vagyunk ehhez a kritikus ponthoz … Ez egy feltérképezetlen terület.

A lassulás az atlanti meridionális áramlási rendszerben (AMOC) történik, ahol meleg, sós víz folyik északra, a trópusok térségéből. Innentől kezdve a víz lehűl, leereszkedik a melegebb víz alatt, és dél felé halad tovább a Golf-áramlat mentén. A lassulás azt jelenti, kevesebb víz folyik át a Golf-áramlaton.

Az AMOC a 20. század közepe óta 15 százalékos lassulást szenvedett.

A felmérés szerint a globális felmelegedés többféleképpen is felelős a lassulásért. Az egyik az, hogy annak ellenére, hogy a Grönland térségében található víz hidegebb, mint a Golf-áramlattal, dél felől érkező víztömeg, az óceán összességében már melegebb, mint 50 éve volt. Így a hideg víz, amely a meleg alá süllyedne, már nem olyan hideg, mint korábban. A tengeri jég megolvadása során az óceán vizéhez több édesvíz keveredik, ami kevésbé sűrűvé teszi, és ezért nem süllyed a mélybe olyan könnyen.
A hideg zóna mérete körülbelül 2 millió négyzetmérföldnyi területet foglal el, vagyis India és Mexikó méreteit együttesen.

Néhány tudós, akik nem vettek részt a tanulmányban, egyetértett a megállapításokkal, de mások szerint az adatok hiánya miatt szkeptikusan fogadták a vizsgálatot. A gyengülésre vonatkozó állítások elképzelhetőek, de semmilyen adat nem támasztja alá.

Egy külön tanulmány, amely szerdán megjelent a Nature folyóiratban, azt állítja, hogy az AMOC 150 éves lelassulása természetes változások eredménye, nem az ember által okozott éghajlatváltozás. De mindketten arra a következtetésre jutnak, hogy ha a lassulás bekövetkezik, és ez hatással lehet az időjárásra az elkövetkező években.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.