Űrhurrikánok márpedig léteznek

2021. március. 05 16:05

2014. augusztus 14-én hurrikán kavargott magasan az Északi-sark felett. Ekkor épp tombolt az atlanti hurrikánszezon, de ennek a hurrikánnak a szeme nem a vízre kacsintott és nem ért sehol partot.

A víz helyett plazma kavargott az ionoszférában egy szemhez hasonló központ körül, és “elektroncsapadék” hullott. A tudósok először figyeltek meg ilyen rendkívüli eseményt. A felhőkön túli jelenséget a kutatók “űrhurrikánnak” nevezték el.

Az ionoszféra a Föld légkörének felső rétege, amely körülbelül 80 kilométeres magasságban kezdődik és megközelítőleg 1000 kilométer távolságra nyúlik a Föld felszínétől. Összehasonlításképpen: a Föld légkörének legalacsonyabb rétege, a troposzféra, ahol az időjárás zajlik, az Egyenlítő közelében 20 kilométer és a pólusok közelében 10 kilométer magasságig terjed.

A kutatók az eseményt egy hurrikánhoz hasonlítják a “majdnem nulla áramlású központ, az erős kör alakú vízszintes plazmaáram, az nyírás, az elektroncsapadék és a felfelé irányuló áramlási mezők (A felfelé irányuló áramlási mezőket (FAC) általában egy csendes aurorális ív belsejében figyeljük meg.) egy “tipikus hurrikánra” hasonlítanak.

Kép forrása: Shangdong University

A tudósok által 2014-ben megfigyelt űrhurrikán óriási volt. 1000 kilométeres szélessége körülbelül kétszerese annak a hurrikánnak, amelyet a meteorológusok figyelnek meg.

Tanulmányuk során a kutatók a hurrikánokat erős energia- és tömegátvitellel hozzák összefüggésbe. Az űrhurrikán az űrből az ionoszféra és a termoszféra felé gyors energiaátadó csatornát képvisel.

Úgy tűnik, csendes körülmények között fordulnak elő az űrhurrikánok. Ilyenkor a geomágneses aktivitás nagyon kicsi, és a napszél is gyenge. Ezért is helyénvaló az időjárási hurrikánokhoz hasonlítani, mert azok kialakulásához is gyenge szélre van szükség a magasban.

Az űrhurrikánnál a magasban lévő szelek a napszelet jelentik. Az aktívabb napszél elnyomhatja az űrhurrikánokat. Míg a legtöbb ember által ismert vihar a troposzférában található, az “űrhurrikán” az ionoszférában.

Ez a réteg töltött részecskékből áll, és reagál az űrben változó mágneses és elektromos viszonyokra – ez ugyanaz a réteg, ahol az aurora boreális (sarki fény) és az aurora australis is kialakul.

Míg az aurora spirálnak nevezett jelenség – két, egymással együtt ívelő és az égen örvény látszatát keltő két huzamosabban fennálló aurora kapcsolódása általában nem hasonlít a hurrikánra.

Elképzelhető, hogy e felfedezés alapján a jelenség más égitesteken is előfordulhat.

“Az űrhurrikán valószínűleg univerzális jelenség, amely az univerzum más mágnesezett testeinél is előfordul (bolygók és holdjaik stb.). A folyamat fontos lehet a csillagközi szelek és az univerzum más naprendszerei közötti kölcsönhatás szempontjából is.

A csillagászok már észleltek hasonló eseményeket más bolygókon, például a Marson, a Szaturnuszon és a Jupiteren.

Ahhoz, hogy ezeket az űrhurrikánokat jobban megismerjük, további vizsgálatokra van szükség. Feltételezhető, hogy befolyásolhatják a GPS műholdakat, esetleg bizonyos rádiófrekvenciákat, és segíthetnek a sarki fény kialakulásában is, amelyek általában nem fordulnak elő alacsony geomágneses aktivitás idején.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.