Vigyázzunk a sünökre a tavaszi kertrendezés közben
2021. március. 07 18:52A hazánkban honos keleti sün védett állat, télen téli álmot alszik. Kertünkben, parkokban az ősz folyamán felhalmozott rőzserakások, avar alatt telelhetnek.
Hasznos felhívást tett közzé Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője a napokban. Az őszi hónapok során felhalmozott rőzserakások, lombkupacok remek téli búvóhelyként szolgálnak a sünöknek. A tavaszi kerti munkák végzése során érdemes gondolnunk a kedves tüskés hátúakra: az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen a védett állatok, akár teljes családok pusztulását okozhatja. Az alábbiakban az említett felhívás sorait összegezzük.
Érdemes megfogadnunk az alábbiakat:
- Ne vasvillával rendezzük a rakást! A kupac felső részét szerszámnyéllel, hosszabb erős bottal, óvatosan mozgassuk; az alapi résznél érdemes még óvatosabban, kézzel átforgatni a halmot.
- A zaj hatására összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék miatt nagyon nehéz észrevenni az állatot még közelről is, ezért az alapi részen nagyon figyelni kell a gömbölyded formákra.
- Ez az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi sünellési időszakban, amikor a menedékekben a hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is ott lehetnek.
- A halmot fentről lefelé haladva bontsuk!
- Soha ne gyújtsuk fel helyben a rakásokat (2021 januárjától tilos is)! A lángok elől a sünök nem tudnak, nem fognak elmenekülni, mivel védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül.
- Ha a gallyrakás bontásakor telelő sünt, vagy sünfészket találunk, ne szedjük össze a kölyköket és kezdjük mi magunk nevelni őket. Tegyünk vissza kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre.
- Kialakíthatunk alternatív búvóhelyeket a számukra (süngarázs), ha az adott kupacot mindenképpen el kell távolítanunk a kertből. (A nyári időszakban, ha kölykök is vannak a fészekben, érdemes pár hetet várni, míg annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követni kezdik anyjukat vadászatra.)