A mikroklíma kezelésével mi is enyhíthetjük a klímaválság hatásait
2023. április. 04 15:21A mikroklíma hatékony kezelésével akár 1,5-2 fokkal csökkenthetjük környeztünk hőmérsékletét, ezzel élhetőbbé varázsolhatjuk azt.
A Nemzetközi Éghajlat-változási Testület (IPCC) legutóbbi klímaváltozási jelentésének közzététele riasztást adott a globális közösségnek, és a címek „piros kódot hirdetnek az emberiség számára”. A jelentés arra figyelmeztet, hogy a világ jó úton halad afelé, hogy a következő két évtizeden belül elérje a 1,5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedést, ami gyakoribb és intenzívebb hőhullámokhoz és aszályokhoz vezet.
A válságra adott válasz két alapvető megközelítést foglal magában: a mérséklést és az alkalmazkodást. A mérséklés célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, illetve a gázok kivonása a légkörből. Az alkalmazkodás magában foglalja az éghajlatváltozás hatásaihoz való idomulást a károk minimalizálása érdekében, például a szélsőséges időjárási viszonyoknak jobban megfelelő növények felhasználását.
Noha mind a mérséklés, mind az alkalmazkodás kritikus fontosságú a globális klímaválság kezelésében, egy harmadik megoldási lehetőség gyakran figyelmen kívül marad: a mikroklíma kezelése. A helyi éghajlat gondos ellenőrzésével a közösségek enyhíthetik a globális éghajlatváltozás hatását, és rugalmasabb ökoszisztémákat hozhatnak létre.
A hatékony mikroklíma-kezelés 1,5-2 fokkal csökkentheti a hőmérsékletet, pufferként szolgálva a következő néhány évtizedben előre jelzett globális hőmérséklet-emelkedés ellen. Ezenkívül a helyi klímakezelés könnyebben megvalósítható, az esővízgyűjtő helyreállításától kezdve a sövény elhelyezéséig.
A helyi klímakezelés gondolata magában foglalja a helyi éghajlati rendszerek energiamérlegének, és ezen keresztül a helyi éghajlat megváltoztatását. Ennek alapelve az energiatakarékosság, amely azt diktálja, hogy a Napból érkező összes energiát el kell számolni a rendszeren belül.
Itt két lehetőség van: Az energia hozzájárulhat a növényzet párologtatásához a látens hőáramon keresztül, vagy hozzájárulhat a levegő és a talaj felmelegítéséhez az érzékelhető (szenzibilis) hőáramon keresztül. A beérkező napenergia ebbe a két energiaáramba történő átirányítása nagymértékben függ a táj jellemzőitől. A korlátozott növényzetű és alacsony talajnedvesség-szintű sivatagi környezetben például a legtöbb energia a levegő és a talaj felmelegítésére fordítódik, mivel csak korlátozott párolgás lehetséges.
Ezzel szemben egy buja és jól öntözött területen az energia főként a párologtatásra irányul, ami hűvösebb helyi klímát eredményez. Ennek az az oka, hogy mivel több energia irányul a látens hőáram felé, kevesebb lesz a levegő és a talaj felmelegítésére rendelkezésre álló. A szenzibilis hőáram csökkenése tehát hűsítő hatást fejt ki a helyi klímára. A mikroklíma-kezelés lényege, hogy maximalizálja a látens hőáramot és minimalizálja a szenzibilis hőáramot a hűvösebb helyi klíma elérése érdekében.
Egy új kutatás feltárta a helyi klímakezelésben rejlő lehetőségeket a globális felmelegedés elleni küzdelemben. Szélgazdálkodási, árnyékolási, mulcsozási gyakorlatok megvalósításával, vízgyűjtéssel és újrazöldítéssel megváltoztathatjuk a helyi energiamérleget, kedvezőbb mikroklimatikus viszonyokat teremtve. A kulcs a talaj nedvességtartalmának megőrzése és a rendszer vízegyensúlyának fenntartása.
A megnövekedett talajnedvesség magasabb párolgáshoz vezet, hűsítő hatást biztosítva és csökkenti a talajfelszín hőmérsékletét. Például Etiópiában végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a vízgyűjtési intézkedések átlagosan 1,74 °C-kal csökkentették a hőmérsékletet.
A növényzet mennyiségének növelése egy rendszerben a látens hőáramok felvételét is eredményezi, hűsítő hatást keltve, és a forró és száraz levegőt nedves és hűvösebb levegővel helyettesíti, amint azt az etiópiai Medego vízgyűjtőn tapasztalták.
Egy tanzániai tanulmány megállapította, hogy a magasabb lombkoronatakaró csökkentette a helyi földfelszín hőmérsékletét, és mérsékeltebb mikroklímát eredményezett.
A helyi energiamérleg szabályozása megváltoztatja a globális klímaváltozás elleni harcot. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy átvegyék az irányítást közvetlen környezetük felett, és puffert hozzanak létre az ellene való védekezéshez.
Más enyhítési és alkalmazkodási módszerekkel ellentétben a helyi klímakezelés hatása könnyen nyomon követhető és mérhető. Távérzékelési (műhold) és földfelszíni mérőállomások segítségével számszerűsíthetjük a helyi éghajlatot alkotó változókat, és nyomon követhetjük az időben és térben bekövetkező változásokat. Ez megalapozza a helyi éghajlat talaj- és tájszintű kezelését. A helyi ismereteket tudományos módszerekkel kombinálva maximalizálhatjuk a helyi klímák ingadozásának és átalakulásának megértését.
Ez a megközelítés azt mutatja, hogy a világ éghajlata a helyi éghajlatok hálózataként fogható fel, amely készen áll arra, hogy szándékos, proaktív és mérhető cselekvéssel javítsák. Ez hűvösebb és kiegyensúlyozottabb helyi éghajlatokhoz vezet, amelyek ellenállnak a szélsőséges eseményeknek, miközben házról házra és tájra tájra fűzzük össze a létfontosságú klímák mozaikját, ezzel hozzájárulva az „új éghajlat kialakításához”. Ez a helyi klímakezelést a globális éghajlatváltozás kezelésének kulcsfontosságú megközelítésévé teszi, amely a mérséklés és az alkalmazkodás mellett a harmadik módszer.
A helyi klímakezelés kedvezőbb feltételeket eredményez a gazdálkodás, az állattenyésztés, a kártevők és betegségek elleni küzdelem, a biológiai sokféleség, a szárazságtűrő képesség, a közegészségügy és az emberi tevékenység számára. Az egyre gyakoribb éghajlati zavarok miatt sürgősen fel kell szabadítani a helyi klímakezelés rejtett potenciálját, mint proaktív megközelítést, amely kihasználja a helyi cselekvés erejét.