Mintha vér ömlene a tengerbe a gleccserről, olyan ez a vízesés

2023. augusztus. 16 7:19

A kelet-antarktiszi Taylor-gleccseren található Blood Falls, azaz Vér-vízesést 1911-ben fedezték fel, ám azóta is sok rejtély övezi.

Thomas Griffith Taylor brit sarkkutató és társai fedezték fel az egyedülálló színű vízesést egy 1911-es expedíció során. Akkor úgy vélték, hogy a vérhez hasonlító vizet a vörösmoszatok színezik meg, később azonban bebizonyosodott, hogy mindezért a vas-hidroxid a felelős – írja korábbi cikkében az IFLScience.

Egészen 2009-ig kellett várni ahhoz, hogy kiderüljön, hogy egy különleges természeti csoda okozza a gleccserből kiáramló vérvörös vízesést.

A kutatók megállapították, hogy egy 1,5-4 millió éve jégbe záródott sós tóból származik a feltörő víz.  Ráadásul a vízben több millió éves baktériumok élnek, amik a különösen sós víz és a vas miatt maradhattak fent.

De a magas sótartalom nem csak a mikrobák fennmaradásában segített, hanem abban is, hogy a víz kitörhessen, ugyanis a mínusz 7 fokos víz ezért nem marad szilárd halmazállapotú.

A Vér-vízesés az Antarktiszon

Fotó: Peter Rejcek / National Science Foundation / Közkincs

Azt viszont továbbra sem tudni, mi okozza a vérvörös víz felszínre törését, valamint a több millió éve föld alá zárt élővilág is felfedezésre vár.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.