Vadvilágunk csaknem háromnegyedét vesztettük el az elmúlt 50 évben

2024. október. 13 16:00

A 2024. október 10-én megjelent új tanulmány komor képet fest a globális biodiverzitás állapotáról.

A Living Planet Report 2024, a Természetvédelmi Világalap (WWF) kétévente készített értékelése feltárta, hogy a megfigyelt vadvilág átlagos mérete 73 százalékkal csökkent 1970 óta.
Az elmúlt 50 évben a populációk jelentősen csökkentek, a közel 35.000 vadon élő populáció és 5.495 kétéltű, madár, hal, emlős és hüllőfaj trendjei szerint. Az értékelés hangsúlyozta az emberi tevékenységeknek a vadon élő állatokra gyakorolt ​​súlyos hatását, és sürgős intézkedésekre szólított fel a biológiai sokféleség védelme érdekében.

A WWF a Living Planet Indexet (LPI) használja, amely a vadon élő állatok populációinak átlagos trendjeit követi nyomon, nem pedig az egyes fajok számának növekedésére vagy csökkenésére összpontosít. A fajpopuláció méretének időbeli változásának nyomon követésével az LPI a kihalás kockázatának korai figyelmeztető mutatójaként szolgál, és segít felmérni az ökoszisztéma stabilitását.
1970 és 2020 között az édesvízi fajok voltak a leginkább érintettek, 85 százalékos visszaeséssel, ezt követte a szárazföldi fajok 69 százalékos és a tengeri populációk 56 százalékos csökkenése.

Regionális szinten a legmeredekebb csökkenés Latin-Amerikában és a Karib-térségben történt, ahol a népesség 95 százalékkal csökkent, ezt követi Afrika, ahol 76 százalékos csökkenés tapasztalható. Az ázsiai-csendes-óceáni térség együttesen 60 százalékos visszaesést mutat. Európában viszonylag kisebb visszaesés tapasztalható; Közép-Ázsiában és Észak-Amerikában azonban 35, illetve 39 százalékkal csökkent a vadvilág népessége.
A természetre gyakorolt ​​hatás nagy része 1970 előtt következett be, de egyes populációk stabilizálódtak a védelmi erőfeszítések és a fajok visszatelepítése miatt – állapította meg az értékelés. Ennek a hanyatlásnak a fő mozgatórugói közé tartozik az élőhelyek degradációja és elvesztése, az erőforrások túlzott kiaknázása, valamint a kártevők és az invazív fajok voltak.
Az éghajlatváltozás Latin-Amerikában és a Karib-térségben volt a népesség csökkenésének fő okozója, míg a környezetszennyezés Észak-Amerikában, Ázsiában és a csendes-óceáni térségben volt a legnagyobb hatással. A jelentés katasztrofális következményekre figyelmeztetett, amelyek destabilizálhatják a Föld létfenntartó rendszereit, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak.

A korallzátonyok folyamatban lévő tömeges kifehéredése, amely a világ zátonyainak több, mint 75 százalékát érinti, az Amazonas esőerdői, valamint a grönlandi és a nyugat-antarktiszi jégtakarók olvadása mind kritikus fordulóponthoz közelednek.

Afrikában, Gabonban és Kamerunban az elefántcsont-kereskedelem céljából végzett orvvadászat a Minkébé Nemzeti Park erdei elefántpopulációinak 78–81 százalékos csökkenését okozta 2004 és 2014 között.
Egy másik esetben a sacramentói chinooki lazac populációja 88 százalékkal csökkent 1950 és 2020 között, mivel a gátak befolyásolták a faj vonulási útvonalát.

Az elmúlt években gyakoribbá váltak a szélsőséges tűzesetek, amelyek egészen az Északi-sarkkörig terjednek. A csapadék, a hő, a szárazság, az invazív fajok és a kártevők éghajlat által kiváltott változásaival párosulva hatalmas tüzeket szít, amelyek átalakítják az ökoszisztémákat.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete által előírt 2030-ra kitűzött fenntartható fejlődési kritériumok több, mint fele valószínűleg nem fogja elérni a kitűzött célokat, 30 százalékuk vagy már elmaradt, vagy rosszabbul áll a 2015-ös alapállapothoz képest.

A biológiai sokféleség csökkenése, a fogyatkozó vízkészletek, az éghajlatváltozás és a lakható területek 40 százalékának emberi élelmiszertermelésre való felhasználásának ellenére 735 millió ember még mindig éhesen fekszik le minden este. Az elhízás aránya pedig ezzel egyidejűleg tovább növekszik a cukor- és zsírfogyasztás növekedése miatt. Az emberek csaknem egyharmada nem jut tápláló élelmiszerekhez.
A növényfajták több, mint 90 százaléka eltűnt a mezőgazdasági termelők szántóföldjeiről, így mindössze 10 fő globális növény – árpa, manióka, kukorica, olajpálma, repce, rizs, cirok , szójabab, cukornád és búza –  teszi ki az összes betakarított élelmiszerkalória közel 83 százalékát.
Évente közel 90 millió tonna tenger gyümölcseit takarítanak be vadon befogott tengeri és édesvízi halászatból, amely több, mint 3 milliárd ember számára biztosít létfontosságú tápanyagokat és fehérjéket. Ezenkívül több, mint 500 millió ember támaszkodik nagymértékben a tengeri ökoszisztémákra, és 160 millióan függenek az édesvízi halászattól. Globálisan azonban a tengeri halállományok 37,7 százaléka túlhalászott, ami hatással van a halpopulációkra, csökkenti a korallzátonyok ellenálló képességét.


Kirsten Schuijt, a WWF International főigazgatója nyilatkozatában kijelentette, hogy a következő öt év döntő jelentőségű a földi élet jövője szempontjából. „A most és 2030 között meghozott döntések határozzák meg, hogy elkerülhetjük-e a veszélyes fordulópontokat, és megtanulhatunk-e harmóniában élni a természettel, nem pedig ellene dolgozni” – mondta.
Az őslakosok és a helyi közösségek jogainak támogatása az egyik leghatékonyabb módja a biológiai sokféleség nagyléptékű megőrzésének, tekintettel arra, hogy a világ szárazföldi területének nagyjából egynegyedét hagyományosan őslakosok birtokolják, kezelik vagy használják.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.