Globálisan és Európában is a második legmelegebb szeptember volt az idei

2024. október. 08 20:50

2024 szeptembere ezúttal nem a dobogó legtetején végzett, a második legmelegebb hónap lett. Ettől függetlenül a tendencia továbbra sem bíztató.

A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat legújabb jelentése alapján 2024 szeptembere a második legmelegebb szeptember volt a globális feljegyzések szerint, mindössze 2023. előzte meg. Az átlagos felszíni hőmérséklet 16,17°C volt, ami 0,73°C-kal magasabb az 1991-2020 közötti szeptemberi átlagnál, és 1,54°C-kal melegebb, mint az iparosodás előtti időszak átlaghőmérséklete. Az elmúlt 15 hónapból 14 olyan volt, amikor a globális hőmérséklet legalább 1,5°C-kal meghaladta az iparosodás előtti szinteket, ami riasztó tendencia a klímaváltozás szempontjából. Az elmúlt 12 hónap átlaghőmérséklete (2023. október és 2024. szeptember között) szintén a második legmagasabb volt a feljegyzések szerint, 0,74°C-kal haladta meg az 1991-2020-as átlagot, és becslések szerint 1,62°C-kal az 1850-1900 közötti iparosodás előtti időszakét. 2024 januárja és szeptembere közötti globális hőmérsékleti anomália szintén rekordot döntött: 0,71°C-kal volt magasabb az 1991-2020 közötti átlagnál, és 0,19°C-kal melegebb volt, mint 2023 ugyanazon időszaka. Ahhoz, hogy 2024 ne legyen melegebb év, mint 2023, az év hátralévő hónapjainak hőmérsékleti anomáliája több mint 0,4°C-kal kellene csökkenjen, ami a feljegyzések szerint még soha nem történt meg, így szinte biztos, hogy 2024 a legmelegebb év lesz.

A globális felszíni hőmérsékleti anomáliái 1991-2020-hoz képest a feljegyzések tíz legmelegebb évében. 2024-et piros vonal, 2023-at sárga vonal, és az összes többi évet szürke vonal mutatja. Minden adatpont az adott hónapig terjedő időszak átlagos anomáliáját mutatja. Például a 2024. szeptemberi érték a 2024. januártól szeptemberig terjedő átlagos anomáliát tükrözi. | Forrás: Copernicus Klímaváltozási Szolgálat/ECMWF.

Európában a 2024-es szintén a második legmelegebb szeptember volt, 1,74°C-kal haladta meg az 1991-2020-as átlagot. Különösen Kelet- és Északkelet-Európában volt magasabb az átlaghőmérséklet, míg Nyugat-Európa egyes részein, például Franciaországban, az Ibériai-félszigeten és Izlandon az átlag alatt maradt. Globálisan Kanada, az Egyesült Államok középső és nyugati részei, Dél-Amerika, Északkelet-Afrika, Kína és Japán tapasztalták a legnagyobb emelkedést. Ezzel szemben a Száhel-övezet, Dél-Afrika, az Egyesült Államok keleti partvidéke, Közép-Ázsia egyes részei és Nyugat-Antarktisz a megszokottnál hidegebb volt.

Tengerfelszín hőmérséklete

A globális tengerfelszíni hőmérséklet 2024 szeptemberében szintén rekordközeli volt. A 60. szélességi körök közötti területeken az átlagos tengerfelszíni hőmérséklet 20,83°C volt, ami a második legmagasabb érték, mindössze 0,09°C-kal elmaradva 2023 szeptemberétől. Bár az Egyenlítő és a Csendes-óceán középső területén hűvösebb volt a víz a La Niña jelenség miatt, a tenger sok régióban továbbra is szokatlanul magasak hőmérsékletű maradt, ami aggasztó jele a klímaváltozás hatásainak.

Csapadék és extrém időjárási jelenségek

Szeptemberben Európa nagy része átlagon felüli csapadékot tapasztalhatott. A Boris névre keresztelt ciklon különösen súlyos esőzéseket és áradásokat okozott a hónap közepén Közép- és Kelet-Európában, komoly károkat okozva. Ezzel szemben szárazabb időjárás uralkodott Írországban, az Egyesült Királyság északi részén és Kelet-Európa egyes területein, valamint az Ibériai-félsziget nyugati és déli részén, ahol komoly erdőtüzek is pusztítottak.
Észak-Amerikában is rendkívül változatos időjárási viszonyok voltak: míg a délkeleti régiót a Helene hurrikán sújtotta, addig számos más területen átlagon felüli csapadék hullott. Ázsiában a Krathon tájfun okozott súlyos károkat Tajvanon és a Fülöp-szigeteken, míg Pakisztánban a monszun okozott pusztító áradásokat. Ugyanakkor számos területen, mint például Északkelet-Kína, Dél-Amerika és Dél-Afrika egyes részein, a csapadék mennyisége az átlag alatt maradt, és súlyos erdőtüzek is kialakultak Oroszországban és Dél-Amerikában is.

Borisz csapadéktérképe: Az 5 napos összesített csapadék mennyisége 2024. szeptember 12-16. között az átlagos havi csapadékmennyiség arányában az 1991-2020 referenciaidőszak összes hónapjára vonatkozóan. | Forrás: Copernicus Klímaváltozási Szolgálat/ECMWF.

Sarki jég

Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése 2024 szeptemberében elérte az év legkisebb értékét, ami a hatodik legalacsonyabb érték a feljegyzésekben. A tengeri jég koncentrációja különösen alacsony volt az Északi-sarkvidék peremtengerein. Az Antarktiszon a tengeri jég kiterjedése bár elérte éves maximumát, továbbra is rekordközeli alacsony szinten maradt, 7%-kal az átlag alatt, ami a második legalacsonyabb szeptemberi érték volt, közvetlenül a 2023-as eredmény után.

A 2024. szeptemberi időjárási adatok aggasztó képet festenek a globális felmelegedés hatásairól. A hőmérséklet emelkedése folytatódik, és egyre gyakoribbak az extrém időjárási események, mint a heves esőzések, áradások és erdőtüzek. A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat igazgatóhelyettese szerint ezek az események egyértelműen a melegedő légkör következményei, és minél hamarabb elérjük a nettó zéró kibocsátást, annál hamarabb tudjuk csökkenteni ezek kockázatát.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás