Így ment el az év üstököse a Nap mellett
2024. október. 15 18:06A SOHO űrszonda megörökítette, ahogy az év üstököse a múlt héten elhalad a Nap mellett. A videón azonban más érdekesség is megfigyelhető.
2024. október 7. és 13. között rögzítette az ESA/NASA SOHO űrszondája azt a felvételt, amelyen a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS), a valaha látott legfényesebb üstökös éppen elhalad a Nap mellett, miközben az nagy mennyiségű anyagot lövell ki (középen, kitakarva), bal szélen pedig a Merkúr is feltűnik a képen.
Az üstökös jól megfigyelhető, ahogy elhalad fő égitestünk mellett, csóvaként hosszú porfelhő követi, amely a napszél hatására kissé felfelé görbül. A videó végén még egyritka jelenséget is láthatunk, egy hosszú, vékony vonalat, amely a Nap felé mutat. Ez a SOHO űrszondától származó optikai csalódás, amit az üstökös csóvájában felhalmozódó porszemcsék okoznak.
A C/2023 A3 üstököst tavaly fedezték fel, valószínűleg a távoli Oort-felhőből származhatott, és utoljára nagyjából 80 000 évvel ezelőtt járhatott a közelünkben. A fényessége elérte a -4 magnitúdót (minél kisebb a szám, annál fényesebb), ami kimagasló érték. A SOHO által megfigyelt nagyjából 5000 üstökös közül csak a C/2006 P1 (McNaught) ragyogott jobban a maga -5,5-es magnitúdójával.
A SOHO igazán szerencsés helyzetben volt, hiszen előbb pillanthatta meg az üstököst, mint mi itt a Földön. Október 12-e óta azonban mi is csodálhatjuk, ha éppen a felhők nem akadályozzák a kilátást. Megfigyelésére programokat is szerveznek, amelyről itt írtunk bővebben. Mivel fokozatosan távolodik a Naptól, egyre veszít fényerejéből is. Napnyugta után, a nyugati égbolton érdemes keresni.
A SOHO egyébként a NASA és az ESA (Európai Űrügynökség) közös projektje. Immár 29 éve figyeli a Napot, valamint a Nap külső légköréből érkező fényt, azaz a napkoronát.
A HungaroMet munkatársai október 14-én meg is örökítették, ahogy az üstökös feltűnik Magyarország egén: