Heves viharok tarolhatják le az országot ekkortól, figyelmeztetnek

2025. július. 25 14:15

Pénteken még inkább a kánikula hódít, szombaton azonban tényleg a tetőfokára hág a hőség, miközben északnyugat felől egyre hevesebb viharok érkezhetnek, amelyek az országon áthaladva tovább erősödhetnek. Figyeljük a riasztást!

Pénteken a késő délutáni, esti óráktól az ország nyugati és északi felében növekszik a zivatarok kialakulásának valószínűsége. Az intenzívebb cellákat viharos (60-70 km/h, kis valószínűséggel >70-80 km/h) széllökések, kisebb méretű (jellemzően <2 cm) jég és lokálisan nagyobb mennyiségű (15-25 mm) csapadék kísérheti. A zivatartevékenység az éjszaki és hajnali órákban is aktív maradhat a fent említett területen. Az északnyugati részek kivételével 25-29 fok között, délkeleten 29 fok felett alakulhat a napi középhőmérséklet.

Péntekre másodfokú, narancs figyelmeztetés érvényes a forróság miatt Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád vármegyére, míg elsőfokú Tolna, Baranya, Somogy, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. Ezen kívül az északi országrészben számítani kell a zivatarok veszélyes kísérőjelenségeire, emiatt elsőfokú figyelmeztetés érvényes Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyében.

Szombaton is az északnyugati részek kivételével 25-29 fok között, délkeleten 29 fok felett alakulhat a napi középhőmérséklet. Továbbá jelentős tér és időbeli bizonytalanság mellett intenzív zivatarok kialakulására lehet számítani. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a nap első felében jellemzően a Dunántúl nyugati, északnyugati fele lehet az érintett, ahol a zivatarokat viharos (ált. 60-70 km/h) széllökések, jégeső (jellemzően <2 cm) és jelentősebb mennyiségű csapadék (20-30 mm, lokálisan felhőszakadás >30 mm) kísérheti. A délutáni, késő délutáni óráktól a heves zivatarok kialakulásához is adottak a feltételek az ország nagy részén, kisebb eséllyel északnyugaton. Az erősebb cellákhoz erősen viharos (90-100 km/h, akár >110 km/h) széllökések, nagy méretű jég (2-4 cm, akár >4-5 cm) és felhőszakadás (>30 mm) is társulhat. Az esti órákban a zivatarcellák összeszerveződéséhez is kedvezőek lehetnek a feltételek. A zivatarok a késő esti, éjszakai órákban is kitarthatnak.

Az időjárási helyzettől függően akár a legmagasabb, piros fokozatú riasztás kiadása is indokolt lehet.

Szombatra harmadfokú, piros figyelmeztetést adott ki a HungaroMet a hőség miatt Békés és Csongrád-Csanád vármegyére, míg másodfokú, narancs figyelmeztetés érvényes Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar vármegyében. Elsőfokú, sárga figyelmeztetést pedig Somogy, Tolna, Baranya, Fejér, Pest, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyére adtak ki. A zivatarok kialakulása és azok veszélyes kísérőjelenségei miatt elsőfokú figyelmeztetés érvényes Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas és Veszprém vármegyében, míg az ország többi részén másodfokú figyelmeztetés érvényes a megerősödő viharok miatt. A zivatarok bárhol járhatnak felhőszakadással, az egész országra elsőfokú figyelmeztetést adtak ki emiatt.

Az aktuális, legfrissebb információkat megtalálhatják veszélyjelzés oldalunkon. 

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

A frontra érzékenyeknél gyakrabban fordulhat elő fejfájás, migrén, fáradékonyság, levertség, alvászavar, nyugtalanság, koncentrációs problémák, tompább reflexek, ingerültség, hangulatingadozás.

A légnyomás emelkedik.