Összefüggést mutatnak az extrém esőzések a Földön

2019. január. 31 10:37

Műholdas adatsorok elemzése után a Nature egy új tanulmányának szerzői kapcsolatot igazoltak a Földön fellépő szélsőséges csapadékesemények között. A felfedezés jelentős fejlődést hozhat a modellekben.

A helyi szinten jelentkező, extrém esőzések úgy tűnik, nagyobb léptékben összefüggnek egymással. A Nature-ben közzétett, új tanulmány szerint a szélsőséges csapadékeseményeket is nagyobb skálájú, globális rendszerek határozzák meg. A kapcsolat a légkörben keresendő – például az európai szélsőséges csapadékmennyiség megelőzheti az indiai szélsőséges csapadékot körülbelül öt nappal, anélkül, hogy extrém eső jelentkezne a köztes területeken.

A londoni Imperial College és a németországi Potsdam Institute for Climate Impact Research munkacsoportja által vezetett kutatás segítségével pontosabb előrejelzések készülhetnek a szélsőséges esőzések helyének és időpontjának meghatározására. A tanulmány új lehetőségeket teremt az éghajlatváltozás vizsgálatához is. Ha tudjuk, hogy a légkör hogyan viselkedik az extrém esőzéses események rendszerének kialakulása során, a tudósok újfajta betekintést nyerhetnek a globális felmelegedés okozta változásokba. Az adatok globális kapcsolatrendszerének feltárása tehát javíthatja az időjárási és éghajlati modelleket.

A tanulmány szerzői a trópusi és szubtrópusi területek 1998-tól kezdődő adatsorainak segítségével vizsgálták az összefüggéseket a Tropical Rainfall Measuring Mission projekt keretein belül. A szélsőséges csapadékesemények összefüggéseinek feltárásához a kutatócsoport nagy felbontású műholdas adatokat vizsgált. GRID rendszerben, azaz a Föld területét rácshálóra osztva jegyezték az éppen fellépő eseményeket, majd megvizsgálták, hogy ezek mennyire voltak szinkronban egymással – a statisztikai eljárások a kapcsolatokat még akkor is értékelték, ha az események nem pontosan ugyanabban az időben fordultak elő. A modell eredményeinek elemzése tükrében valószínű, hogy a kialakuló mintázatok a Rossby-hullámokkal és a magassági futóáramlással (jet stream) állnak összefüggésben.

A Rossby-hullámok és a csapadékképződés kapcsolata már ismert, azonban ez a tanulmány az első, amely a szélsőséges csapadékeseményekkel is összefüggést talált. “A műholdas adatokra támaszkodó eredmények nagyon meglepő kapcsolatot mutatnak a világ különböző részein fellépő, szélsőséges esőzések között” – mondta Brian Hoskins professzor. “Például a dél-ázsiai nyári monszun szélsőséges eseményei átlagosan a kelet-ázsiai, afrikai, európai és észak-amerikai régiók eseményeihez kapcsolódnak.”

„Ez a felfedezés segíthet abban, hogy megértsük például a különböző monszunrendszerek és az azokon belüli szélsőséges események közötti kapcsolatot is. Remélem, hogy az eredményeink a jövőben segítenek előrejelezni az extrém esőzéseket és az ezekkel összefüggő áradásokat, földcsuszamlásokat. Északkelet-Pakisztánban, Észak-Indiában és Nepálban az utóbbi években számos alkalommal pusztító következményekkel jártak ezek az események.” – mondta Dr. Niklas Boers, a tanulmány vezető szerzője (Potsdam Institute for Climate Impact Research).

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Kettősfronthatás

Mediterrán ciklon hoz változékony időjárást és havat. Ezért sokaknál kialakulhat fejfájás és ízületi fájdalom, vérnyomás ingadozás.

A légnyomás emelkedik.