Történemet írt a kánikula hazánkban: Több, mint 3 fokkal dőlt meg a korábbi rekord!
2026. június. 28 14:11Az ország felett veszteglő extrém forró légtömeg rendkívüli magasságokba tornázta fel a hőmérő higanyszálát.
Ahogy azt az elmúlt napok előrejelzéseiben is láthattuk rendkívüli időjárási helyzet alakult ki Európa felett. A sokéves klimatológiai átlagnál 11–16 fokkal melegebb légtömeg árasztotta el kontinensünk jelentős részét. Magyarország ennek az extrém forró magnak egyre inkább a közepébe kerül.
A felettünk elhelyezkedő anticiklon és a délről folyamatosan beáramló afrikai eredetű légtömegek meggátolták a levegő éjszakai lehűlését, míg nappal a zavartalan napsütés tovább fűtötte a felszínt.
A kíméletlen időjárási helyzet eredményeként négy jelentős melegrekord is a múlté lett szombaton:
- Új országos napi maximumhőmérséklet: A nappali forróság soha nem látott magasságokba szökött, Budakalászok szombat délután 40 fokot mértek, ezzel átadva a múltnak a korábbi, 37,5 fokos csúcsot, amelyet még 1994-ben, Örkény állomáson regisztráltak.
- Országos napi minimumhőmérséklet (a legmelegebb éjszaka): Bodán mindössze 26,3 fokig tudott csak lehűlni a levegő. Ezzel jócskán megdőlt a korábbi 24,5 fokos rekord, amelyet Győr Likócson mértek 2019-ben.
- Fővárosi napi maximumhőmérséklet: Budapesten szó szerint felforrt a levegő! Újpest állomáson egészen 39,8 fokig emelkedett a hőmérséklet, ezzel egy rendkívül régi, 1935-ös rekord dőlt meg (akkor Budapest Országút állomáson 36,5 fokot mutattak a műszerek).
- Fővárosi napi minimumhőmérséklet: A budapestiek számára az éjszaka is trópusi körülményeket hozott. Budapest Lágymányoson mindössze 24,6 fokig csökkent a hőmérséklet, ami hajszállal ugyan, de felülmúlta a szintén itt, 2006-ban mért 24,3 fokos korábbi csúcsot.
Az alábbi térképgalériában a rekordok területi eloszlását láthatjuk:
Térképek forrása: met.hu