Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás
2019. március. 29 9:11A téli időszámítás a végéhez közeledik, de mi is a pontos oka az évi kétszeri átállásnak, mik az érvek mellette, illetve ellene?
Már lefekvés előtt, szombat este érdemes óráját előre állítani.
Az óraátállítás oka és a célja, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a napsütéses órákat az év minden napján.
Egy közös érv áll mellette:
Növeli a gazdaság termelékenységét, energiát spórol és csökkenti a közúti balesetek számát. Azonban sokan vitatják a valódi hatékonyságát.
Maga az óraátállítás az átállítás időszakában nagyon veszélyes az emberi egészségre.
Mások szerint csökkenti a termelékenységet és növeli az energiafogyasztást.
Előnyök:
- A legtöbb dolgozó ember, akik túlnyomó többsége nappali műszakban dolgozik, előnynek tartja, hogy délután tovább van világos, és a szabadidő eltöltésének lehetősége a szabadban egy órával meghosszabbodik a hosszabb ideig tartó világosság miatt.
- Világosban az emberek szívesebben sportolnak, ez pozitív hatással van az egészségükre.
- A több fény hatására a szervezetben több D-vitamin termelődik, ami erősíti az immunrendszert. Az embereket érő több napsütés hatására jobb az emberek hangulata.
- Csökken a délutáni szürkület miatt bekövetkező közúti balesetek száma.
- A családtagok hosszabb időt tudnak együtt eltölteni a szabadban, ez javítja a családon belüli kapcsolatokat, a szülő-gyermek viszonyt.
- Ha a család több időt tölt a szabadban, otthon kevesebb áramot fogyaszt (feltéve, hogy olyankor a tévé, számítógép, hifi, légkondicionáló ki van kapcsolva).
- A kevesebb mesterséges világítás miatt energiamegtakarítás jelentkezik országos szinten. A világításra használt kevesebb energia előállítása során kisebb lesz a környezeti terhelés, mert kevesebb CO2 keletkezik.
- A turizmusból származó bevétel növekszik, mivel a turistáknak több idejük van a pénzüket nappali tevékenység közben elkölteni.
Hátrányok:
- Az ellenzők egy része szerint az energiamegtakarítás nem jelentős. Ha Magyarországon 8 millió lakossal számolunk, akkor fejenként évi 750 forint a megtakarítás.
- Az emberi egészségre, közérzetre rövid távon hátrányos hatású az óra átállítása.
- Az átállítás időszakában a közúti balesetek száma 2 %-kal nő.- Ezt az állítást az ORFK cáfolta.
- Kényelmetlen, és zavart okoz a különféle elektronikus berendezések óráinak átállítása évente kétszer.
- A szezonális depresszióban szenvedőknek kedvezőtlen, hogy a reggelek újra sötétek (ezt nem ellensúlyozza, hogy esténként tovább van világos).
- Ha az állatok fejési idején változtatnak, az hátrányosan érinti a lefejt tej mennyiségét.
Sokak számára az óraátállítás akár 1-2 hétig tartó kellemetlen közérzettel, fejfájással, figyelmetlenséggel, csökkent koncentrálóképességgel jár, mivel az ember belső, biológiai óráját nem lehet egy pillanat alatt átállítani. Az alvási ciklus is felborul, az ember este nem tud elaludni, reggel pedig kialvatlanul ébred. A tavaszi óraátállítás utáni három napban megnövekszik az infarktusos esetek száma. (Az őszi visszaállításkor hasonló mértékben csökken). A tavasszal néhány napig (egyénenként változó) reggelente az a jellemző, hogy a melatonin termelés még nem állt át, a glükokortikoid szint is alacsony. A vércukorszint még az alvási időnek megfelelő, ami nem elég a nappali aktivitáshoz. A csecsemők, a gyerekek és az idősek szervezete nehezebben alkalmazkodik az óraátállításhoz. Különösen megterhelő az évi kétszeri óraátállítás az alvászavarokkal küzdő és a szervi betegségekben szenvedő embereknek. Amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, a következő tünetek léphetnek fel:
- Alvászavarok,
- Fáradtság,
- Depresszív hangulat,
- A szívfrekvencia ingadozása,
- A koncentrálóképesség csökkenése,
- Ingerültség,
- Étvágytalanság,
- Emésztési problémák.
Tanácsok az átálláshoz:
- A szabadban végzett reggeli könnyű futás vagy gyors séta növeli a szerotonin előállítását az agyban, ami elősegíti a megváltozott külső ciklushoz való igazodást.
- A reggeli sötétségben az erős mesterséges fény alkalmazása meggyorsítja a belső óra fényhez való szinkronizálását.
- Az óraátállítást követő 10 napban legyünk különösen óvatosak és körültekintőek a közlekedésben, és a balesetveszélyes otthoni elfoglaltságokat is kerüljük (például ablakmosás).