A szaharai homok váltotta ki a vörös nap jelenséget
2017. október. 18 13:26Rengeteg elmélet látott napvilágot a jelenségről a közösségi médiában, miért pompázott ennyire vörös színben a nap. A mikroszkópos vizsgálat egyértelmű magyarázatot adott.
Az apró szemcsék elemzése megerősítette, hogy a Szaharából érkező por miatt változott vörösre az ég hétfőn több angol városban. A részecskéket az Ofélia nevű hurrikán szívta be és egy nagy eső mosta ki a légkörből. A mintákat a mikroszkopikus vizsgálathoz egy autó szélvédőjéről gyűjtötték. Az összes autót beborította a sáros eső. Maguk a részecskék tartalmaznak homokot [kvarc], agyagot és a földpátot – amelyek mindegyike a szaharai por alkotóeleme.
Egy elmélet szerint a Portugáliában és Spanyolországban pusztító erdőtüzek füstje is belekeveredhetett, de semmilyen szénszármazékot, vagy famaradványt nem találtak a porban.
Ofélia eredetileg az Atlanti-óceánon kialakult hurrikán volt, amely északi irányban haladt és a Szahara északnyugati részéről szívta a trópusi levegőt. A por miatt a rövid hullámhosszú fény (kék, lila stb.) szétszóródott, így a hosszabb hullámhosszú fény (piros / narancssárga) ragyogta be az eget.