Vasárnap nagy területen fújja a havat a szél, figyelmeztetnek

2026. január. 11 11:25

Vasárnap megerősödik az északnyugati szél, amely nagy területen továbbra is horhatja a havat. Bár éjjel csillapodik a szél, az Észak-Dunántúlon még hétfőn is hóátfúvásokra kell számítani.

Vasárnap napközben nagy területen kell továbbra is élénk, erős, helyenként viharos (~65 km/h, hegyekben ennél erősebb) széllökésekre számítani északnyugati irányból, amely nagy területen okozhat továbbra is (többnyire) alacsony hófúvást. Kiemelten a Dunántúli-középhegység tágabb térségében és a magasabb térszíneken erősebb hófúvás is előfordulhat. Napnyugtát követően fokozatosan mérséklődik a légmozgás, és az éjszaka második felében mindenütt megszűnik a hófúvás.

Estétől főként a Dunántúl nyugati, délnyugati felén csökkenhet -15 fok alá a hőmérséklet.

Az ország nagy döntő részén továbbra is számolni kell a hófúvással, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád vármegye kivételével mindenhol hófúvásra figyelmeztetnek, de Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Fejér, Pest és Somogy vármegyében másodfokú figyelmeztetés érvényes. 

Hétfő reggelre jellemzően az Alföld délkeleti tájain és az Északi-középhegység nyugati részén csökkenhet -15 fok alá a hőmérséklet. Elsősorban délnyugaton reggelre -20 fok alatti hőmérséklet is valószínű. Hétfőn estétől, késő estétől a kevésbé felhős, szélcsendes északkeleti területeken csökkenhet -15 fok közelébe vagy alá a hőmérséklet.

Északkeleten hétfő délelőttig kisebb havazás előfordulhat (lepel – 2 cm). Késő délutántól, estétől előbb a Dunántúlon, később már a főváros tágabb térségében is kisebb havazás (ált. lepel – 2 cm) kezdődik, amelyet nyugaton ónos eső, fagyott eső válthat fel.

A HungaroMet elsőfokú figyelmeztetést adott ki ónos eső miatt Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Veszprém vármegyére, míg hófúvás miatt Komárom-Esztergom, Veszprém és Fejér vármegyére. Akár -20 fokot elérő extrém hideg miatt másodfokú, narancs figyelmeztetés érvényes Zala és Somogy vármegyében, de -15 fokig Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém, Baranya, Nógrád, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyében is van esély, ezért ott elsőfokú figyelmeztetés érvényes.

Részletes előrejelzés, aktuális időjárás

Fronthatás

Hidegfront

A légnyomás gyors változása, a hőmérséklet csökkenése miatt és az erősödő szél hatására gyakrabban jelentkezhet fejfájás, migrén, koncentrációs zavar, fáradékonyság, reumatikus fájdalom.

A légnyomás emelkedik.